Газова камера. Про що міністр енергетики намагається домовитися з Росією

Фото: pixabay

Фото: pixabay

Міністр енергетики Олексій Оржель на пресконференції в понеділок, 2 грудня, розповів подробиці перших за довгий час двосторонніх газових переговорів між Україною і Росією.

Він повідомив, що Україна запропонувала російській стороні широку «тарифну матрицю» транзиту. Як пояснив Оржель, ціноутворення буде залежати від терміну та обсягу транзиту. Тобто, якщо «Газпром» вирішить транспортувати значні обсяги і на більш тривалий час – наприклад, на кілька років, – то тариф на транзит буде меншим.

Але якщо укладуть контракт всього на один рік (як раніше наполягав «Газпром»), то вартість транзиту буде «надзвичайно високою».

Quote«Якщо це будуть рік і невеликі обсяги, відповідно, тариф буде дуже високим – у 20-30 разів дорожче», — підкреслив Оржель.

Контракт на один рік міністр назвав «неприйнятним» для української сторони, заявивши, що «погоджуватися на такий варіант Україна не буде». Але Оржель впевнений, що Росія у підсумку «підпише умови, які забезпечать невеликий адекватний тариф на транспортування». Оскільки Єврокомісія також наполягає на великих обсягах і тривалості нового транзитного контракту між Україною і РФ.

З боку України угоду про транзит не пов'язують із контрактом на постачання газу. Переговори з цих питань фактично розділені. Україна пов'язує відновлення прямих поставок газу з виплатою «Газпромом» компенсації за рішенням Стокгольмського арбітражу. Раніше директор «Нафтогазу» Юрій Вітренко повідомив, що РФ допускає варіант виплати $3 млрд за рахунок поставок газу.

За словами Оржеля, об'єм газу за прямим контрактом не перевищить 30% всього імпорту. Однак, якщо «Газпром» погодиться постачати газ в рахунок компенсації, то такий додатковий обсяг може скласти ще 20%. Тобто, загальний імпорт газу безпосередньо з РФ буде в межах до 50% від всього імпорту.

Умовою підписання контракту також є те, що Україна буде отримувати газ на кордоні з РФ – сторони вже приступили до технічного погодження договору інтерконекту. Вартість газу необхідно визначити «європейським індикативом» — тобто формулою «хаб мінус». Якщо «Газпром» ухвалить такі умови, то контракт буде більш довгостроковими.

При цьому «Газпром» наполягає на тому, щоб «Нафтогаз» відмовився від стягнень за рішенням Стокгольмського арбітражу, а також від висунення нових претензій.

Оржель також випадково зробив заяву, яку сприйняли як намір звільнити нинішнього голову НАК «Нафтогазу» Андрія Коболєва. Відповідаючи на питання журналістів про причини звільнення голови «Енергоатому» Юрія Недашковського, міністр пояснив це політичним рішенням уряду змінити керівників всіх стратегічних підприємств. На уточнююче питання, чи можуть змінити керівників «Нафтогазу» і «Укренерго», Оржель заявив: «Абсолютно».

Заява Оржеля викликала здивування в оточенні Володимира Зеленського, повідомило The Page джерело в Офісі президента. «Ми вже попередили Олексія Оржеля, щоб він не говорив такого. В Україні вибудувана система корпоративного управління, яка не дозволяє уряду, і тим більше Міненерго, впливати на керівництво «Нафтогазу». Мало того, у Андрія Коболєва підписаний контракт з Кабміном, він працює мінімум до наступного березня і його ніхто точно не чіпатиме», — пояснив співрозмовник The Page.

Втім пізніше пресслужба Минекоенерго спростувала інтерпретацію слів Оржеля. Там поспішили підкреслити, що «Нафтогаз» і «Укренерго» не належать до сфери управління міністерства, тому прийняття або коментування рішень про зміну керівництва цих компаній «не входить у компетенцію міністерства».

Як вважає президент Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Михайло Гончар, міністр енергетики Олексій Оржель, поїхавши у Відень на переговори з міністром енергетики Росії Олександром Новаком, діяв на користь проросійського лобі в Офісі президента.

«Команда Володимира Зеленського досить різношерста, є ті, хто відстоює національні інтереси і є прихильником економічної незалежності, а є ті, хто за поліпшення відносин із Росією за всяку ціну. До останніх належить, зокрема, помічник президента Андрій Єрмак», — зазначив Гончар.

За словами експерта, після перемоги у Стокгольмському арбітражі позиція України зміцнилася. «Переговори треба вести з урахуванням цього. Нам треба диктувати свої умови «Газпрому»», — впевнений президент Центру глобалістики «Стратегія ХХІ».

Він не вірить у те, що Оржелю приписали слова про звільнення Андрія Коболєва. «До цього був звільнений із посади голови «Енергоатому» Юрій Недашковський, який виступав за поступову заміну російського ядерного палива американським. Такий же, як і Андрій Коболєв, вкрай незручний для Москви керівник держмонополії», — зазначив Гончар.

Співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич вважає, що в ході переговорів Україні, швидше за все, вдасться переконати Росію виплатити програні в суді гроші, або поставити газ на цю суму.

«Найскладніше буде домовитися про транзитний контракт. Україна хотіла б отримати довгострокову угоду строком на 10 років. А Росія хоче підписати її лише на рік», — говорить Марунич.

Термін дії транзитної угоди та форма, в якій Україна отримає борг, і будуть, на його думку, основними труднощами переговорів із Росією.

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Коментарі

Всі новини

Головне за 5 червня від The Page

Найважливіші новини бізнесу за 5 червня в щоденній підписці від The Page. З нами ви не пропустите нічого з того що дійсно заслуговує на увагу

Дві причини, чому українці будуть масово виїжджати з країни — голова асоціації працевлаштування

Низькі заробітні плати в Україні і відновлення промислового виробництва в розвинених державах ЄС стануть причинами трудової міграції українців.

«Нібулон» побудує п'ять патрульних катерів для прикордонної служби України

Суднобудівний завод компанії «Нібулон» побудує п'ять патрульних катерів за французьким контрактом для Морської охорони Державної прикордонної служби України.