ElectroUA: нове ім'я в списку фінансових пірамід

Фото: ElectroUA

Фото: ElectroUA

Понад пів сотні ошуканих вкладників вимагають повернути інвестиції, вкладені в найбільшу українську мережу зарядних станцій — ElectroUA.

У МММ, Kings Capital, «Еліта-центр» і B2B Jewelry з'явився гідний послідовник. Навіть дивно, що аферисти від «зеленої енергетики» спливли тільки зараз. Адже тема ця, висловлюючись мовою лисиці Аліси, сама просилася до рук. У будь-якої домогосподарки на слуху експансія Tesla, не кажучи вже про кейси стартапів на кшталт Rimac і всеукраїнський електромобільний бум, що ґрунтується на мрії про безкоштовний сир.

Сьогодні Electro United Association називає себе «міжнародним холдингом, що спеціалізується на розвитку екологічних та інноваційних технологій». А починав він 2016 року, як і десятки перекупів, з обіцянок фантастично низьких цін на б/у електромобілі зі США. І відрізнявся незвично агресивним навіть для автобариг маркетингом — $8888 за Nissan Leaf. Забуваючи додати, що ця ціна не містить вартості розмитнення, сертифікації тощо. Але через рік, втомившись пояснювати довірливим клієнтам, що така ціна — рекламна реклама й дешевше за $12 тис. у них «ліфів» не буває, ElectroUA змінила і бізнес-модель, і реквізити, і зіц-голову.

Telegram Logo
Скан: «УкрIнвестКлуб»

Скан: «УкрIнвестКлуб»

Під час підготовки 1-годинної передачі про проблеми інвесторів ElectroUA платформа «УкрІнвестКлуб» знайшла понад пів сотні незадоволених інвесторів, які сумарно вклали в ElectroUA понад мільйон доларів. І всі ті, хто брав участь у записуванні програми, звинуватили компанію в шахрайстві.

Стабільний пасивний дохід

Тепер клієнтам пропонувалося стати партнерами цілого холдингу зі своїм конструкторським бюро і виробництвом, інвестувавши в його глобальну мережу зарядних станцій (ЗС), яка мала охопити всю територію України. На папері все було красиво і грамотно закільцьовано: чим густіше карта зарядок — тим більше людей захочуть пересісти на електрокари, а отже, мережа буде прибутковішою. З цифрами так само вирішили не розмінюватися на дрібниці. Якщо банки за гривневими депозитами пропонували приблизно 12% мінус податок, то ElectroUA одразу підняв планку до 24 — 36%. На залучені кошти компанія зобов'язувалася купувати, встановлювати, підключати й обслуговувати ЗС, виплачуючи партнерам відсотки, які називалися «орендною платою за користування станцією». І все б добре, але дуже швидко інвестори усвідомили, що повернути гроші неможливо.

«Інвесторів в ультимативній формі примушували переукласти договори, хоча фірма не має права не повернути гроші інвестора, — коментує ситуацію адвокат Віктор Соколов, який представляє інтереси частини вкладників ElectroUA і готує колективний позов. — У договорах передбачено, що після закінчення договору «тіло інвестиції» повертається клієнтові».

Google News Logo Підписуйтесь на нас в Google News!

Сьогодні компанія збирає інвестиції під 50% річних. На «найвищу гарантовану прибутковість» купилися не тільки сотні довірливих українців, а й міжнародні інвестконсультанти на кшталт пана Бхушана — холдинг декларує встановлення своїх ЗС в Ізраїлі, Іспанії, Грузії та ПАР. Тільки от гарантується прибутковість лише самим тілом інвестиції, яке в контракті називається «вартістю зарядної станції».

Зібрані інвестиції, за законами жанру, йшли не стільки на розвиток мережі, скільки на ще масованішу рекламу й медійну активність. Що на тлі багатомісячних заборгованостей із виплат не могло не дратувати вкладників. І чим глибше вони вчитувалися в підписані договори і знайомилися з іншими «партнерами» і «власниками зарядних станцій» (в документах усі вони позначалися саме так), тим сильніше переконувалися в сумнівності методів діяльності компанії. У договорах, датованих одним і тим самим місяцем, фігурували не тільки різні директори (на одному з яких зараз «висить» 47 підприємств), але навіть різні реквізити й назви компаній. А ось номери колонок у не знайомих один з одним вкладників раз у раз збігалися. Тобто компанія використовувала схему «двійників», кілька разів продаючи одні й ті самі інфраструктурні об'єкти. Яких насправді за вказаною адресою могло й не бути, як і будь-якої іншої інфраструктури мережі Electro United Association — є й такі випадки.

Якщо складності в замовників ElectroUA починалися приблизно через два-три місяці після обіцянок віддати електромобіль, то в інвесторів — через 8-10 місяців по тому. Перша хвиля невиплат почалася ще у вересні 2019 року, друга — у січні. До березня всенародне невдоволення вдавалося гасити розтягуванням платежів із коштів новоприбулих інвесторів.

Рендер: ElectroUA

Рендер: ElectroUA

Наступний проєкт компанії ElectroUA — житловий комплекс EVita в Голосіївському районі Києва на 500 тис. м² з квартирами без комунальних платежів.

Капіталізація зобов'язань

До тих, хто вимагав повернути вкладені кошти, застосовувалися психологічний пресинг і шантаж. Щоби отримати гроші, менеджери в ультимативній формі вимагали пролонгації договору оренди станції щонайменше на рік. Зрозуміло, на нових і не таких привабливих умовах, тобто змінювали умови в односторонньому порядку. В іншому разі, за їхніми словами, клієнт міг отримати вкладені кошти не раніше, ніж через 6-8 місяців, або взагалі виплату тіла кредиту «натурою» — самими колонками. Пікантність ситуації полягає в тому, що без програмного забезпечення, яке ElectroUA демонтує, така апаратура не має особливої цінності.

У підсумку діяльністю компанії зацікавилася платформа «УкрІнвестКлуб», що спеціалізується як на інвестиційних трендах, так і на подібних фінансових пірамідах. Під час підготовки 1-годинної передачі її творці змогли знайти більш як пів сотні незадоволених інвесторів, які сумарно вклали в ElectroUA понад $1 млн. І всі ті, хто брав участь у записуванні програми, звинуватили компанію в шахрайстві.

«Так у нас Були Затримки по орендних платежах за станції в період карантину, який викликав різке зниження товарообігу і кризу неплатежів з боку наших контрагентів таких як служби таксі по всій країні, але вже у вересні почала простежуватися явна тенденція стабілізації попиту, — прокоментував ситуацію співзасновник компанії Володимир Тарасов*. — При цьому, ми неодноразово попереджали всіх партнерів про поточні труднощі, постійно пропонуючи варіанти виходу з ситуації для тих, хто з якихось причин не може чекати закінчення карантину і нормалізації ситуації».

*Орфографію й пунктуацію збережено

Виправдання виглядали б адекватними, якби не претензії з боку інвесторів, які почалися задовго до карантину. На прохання адвокатів ми свідомо не наводимо прізвища тих вкладників, які звинувачують холдинг у шахрайстві. Річ у тім, що «персональні менеджери» регулярно сповіщають їх про те, що неприємні коментарі та відгуки в пресі «паплюжать честь і гідність компанії й можуть стати причиною позову до суду з боку ElectroUA». Не кажучи вже про загрози щодо дострокового розірвання контрактів в односторонньому порядку.

Скан: чат вкладників ElectroUA

Скан: чат вкладників ElectroUA

«Персональні менеджери» вкладників регулярно сповіщають їх про те, що неприємні коментарі та відгуки в пресі «паплюжать честь і гідність компанії й можуть стати причиною позову до суду з боку ElectroUA».


Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Коментарі

Всі новини