Дешева електрика для ОСББ: хто заплатить за популістський закон

У малого бізнесу з'являється поле для зловживань положеннями закону. Фото: Pixabay

У малого бізнесу з'являється поле для зловживань положеннями закону. Фото: Pixabay

Верховна Рада 1 вересня 2020 року ухвалила закон, що розширив перелік споживачів електроенергії, які зможуть купувати її за цінами для населення, тобто дешевше, аніж промислові споживачі. Тепер е/е коштуватиме менше для дачних і дачно-будівельних кооперативів, садових товариств і об'єднань співвласників багатоквартирних будинків.

Чи такий уже хороший закон №2098 «Про постачання електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного житлового будинку», розбиралося The Page.

У чому суть закону

Автори законопроєкту підкреслювали, що його ухвалення дасть змогу забезпечити споживання е/е для ОСББ на однакових умовах із населенням. Це дозволить уникнути ймовірного збільшення тарифів на утримання багатоквартирного будинку та «сприятиме зниженню соціальної напруженості». Раніше ОСББ не потрапляло під визначення «побутовий споживач», хоча електроенергія йшла саме на побутові потреби. Тепер ОСББ зможе платити 168 коп. за кВт/год замість 232 коп. за кВт/год.

Telegram Logo

Звісно, приємно менше сплачувати за світло в під'їзді, проте експерти ринку електроенергії вже назвали цей закон популістським. За словами директора Асоціації «Енергоефективні міста України» Святослава Павлюка, законопроєкт не містить повного тексту поправок і доповнень щодо «пільгових категорій споживачів». А генеральний директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко додав, що в малого бізнесу з'явилося поле для зловживань положеннями закону.

«Зрозуміло, з'являться ті, хто захоче зменшити свої рахунки за е/е. Наприклад, великий гаражний кооператив зазвичай має всередині малий бізнес – СТО. Ось вони зможуть спробувати приєднатися до приватного споживання, оскільки цей закон відкриває їм таку лазівку», – розповів Харченко в коментарі для The Page.

Google News Logo Підписуйтесь на нас в Google News!

Хто заплатить за дешевий тариф

Вартість е/е для населення в Україні є вдвічі нижчою, ніж для промисловості.

Нагадаємо: з 1 липня 2019 року в Україні запустили новий ринок е/е, після чого з'явилося поняття «постачальник універсальних послуг». У перехідний період до 2021 року він постачатиме е/е побутовим споживачам за регульованим тарифом. Зараз цей тариф нижче за ринкову ціну е/е. Різницю в тарифах перекривають спецзобов'язання «Енергоатому» і «Укргідроенерго», які мають продавати 85% виробленої е/е постачальнику універсальних послуг. Поки кожен кВт електрики для населення змушує «Енергоатом» «відлітати в мінус» на 1,10 грн, що призвело підприємство до величезного дефіциту коштів. За шість місяців 2020 року «Енергоатом» втратив приблизно 10 млрд грн. З них 6,6 млрд грн – борги за поставлену енергію.

У пояснювальній записці до закону №2098 написано, що його ухвалення не потребує додаткових витрат держбюджету. Але через збільшення дефіциту «Енергоатому» з'являються непрямі витрати. Звідки братимуть кошти на їхнє покриття? Ймовірно, з держбюджету. Власне, новація, яку ввели для того, щоби будинки сплачували менше за е/е, яку використовують для власних потреб, збільшить дефіцит держпідприємства. Зменшення платіжок для ОСББ призведе до збільшення додаткових зобов'язань держпідприємства перед компаніями-постачальниками е/е. Іншими словами, державі доведеться платити за популістський закон.

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Коментарі

Всі новини