Facebook Pixel

Як уряди різних країн підтримують бізнес під час пандемії

Фото: pixabay

Фото: pixabay

Карантин б'є по економіці, змушує скорочувати робочі місця, підштовхує національні валюти до девальвації й затягує зашморг на шиї малого та середнього бізнесу. У розвинених країнах уже щосили запускають державні програми підтримки. The Page вивчило їхній досвід і план дій українського уряду для допомоги бізнесу.

З початком карантину багатьом підприємствам, зокрема з індустрії гостинності, довелося закритися. На ринку нерухомості суттєво постраждали готелі, ТРЦ та офіси.

Деякі компанії були змушені скоротити персонал або зменшити зарплату. Як вдалося дізнатися The Page, зарплати урізали в середньому на 15-30%. Далеко не всі вдалися до таких заходів, проте прецеденти є.

Telegram Logo

При цьому ринок дуже чекає на підтримку держави там, де вона найбільше потрібна: питання орендних та іпотечних канікул, фінансова підтримка, зменшення або відтермінування сплати податків на час карантину та багато іншого, що допомогло б компаніям утриматися на плаву.

Разом з експертами Colliers International (Ukraine) The Page розбиралося в тому, яких заходів уже вжито урядами різних країн з метою протидії негативним економічним наслідкам, спричиненим пандемією COVID-19.

Орендні канікули є, але із застереженнями

Пряма державна підтримка орендарів та/або орендодавців щодо комерційної орендної плати та іпотеки виявилася дуже обмеженою.

«Тільки в Нідерландах наразі деякі банки погодилися надати комерційні іпотечні канікули орендодавцям на строк до 6 місяців», — розповіли експерти компанії.

В Італії, Австрії та Греції уряди пішли назустріч найбільш вразливим орендарям торговельної нерухомості й запропонували їм субсидію на оренду приміщень та податкові пільги.

Крім того, Греція надає підтримку власникам найвразливіших компаній у вигляді зниження для них орендної плати на 40% протягом двох місяців.

Найближчий сусід України — Росія — зовсім нещодавно пішла на карантин до кінця квітня. Підтримку щодо комерційної оренди та спецпропозиції за іпотекою там отримали тільки об'єкти державної форми власності.

«У Франції, Великобританії й Німеччині ухвалили нові закони про COVID-19. Їхня мета — запобігти розірванню договорів оренди за невнесення орендної плати в період карантину», — пояснили в Colliers International (Ukraine).

Аналогічна політика діє в Туреччині та Угорщині. У Великій Британії та Німеччині такі закони поширюються і на сегмент житлової нерухомості.

«Ба більше, уряд Великобританії підтримує банки, дозволивши їм відстрочку платежів за іпотекою на 3 місяці. Подібний вибірковий підхід був прийнятий у Фінляндії та Росії», — розповіли аналітики.

Як у різних країнах борються з безробіттям через коронавірус

У Міжнародній організації праці прогнозують, що через коронавірус роботу втратять 25 млн людей по всьому світу, і закликали владу зробити все можливе для того, аби не допустити цього.

За даними Colliers International (Ukraine), серед країн, які найбільше підтримують бізнес за допомогою виплат звільненим працівникам, — Нідерланди, Великобританія, Австрія, Латвія, Німеччина і країни Північної Європи, причому в Нідерландах держава сплачує до 90% зарплат.

Великобританія й Австрія не надто відстають, пропонуючи до 80%, включно з підтримкою самозайнятих осіб

«У Німеччині працює налагоджена система підтримки, згідно з якою уряд планує виплачувати 67% заробітної плати, включно з податками на зарплату, протягом 12 місяців, а тримісячні субсидії на заробітну плату в розмірі 15 тис. євро будуть надані самозайнятим особам і невеликим компаніям», — розповіли експерти.

Далі йдуть Північні країни, що надають допомогу по безробіттю або короткострокову підтримку в разі звільнення в розмірі близько 65% заробітної плати до оподаткування.

Фінансова підтримка та податкові пільги

Позики та гранти — поширена практика підтримки бізнесу в умовах пандемії COVID-19. Зокрема, Великобританія, Німеччина і Франція надали бізнес-позик і грантів на суму понад 1 трлн євро.

«Більшість ринків EMEA надають бізнес-кредити та гранти в тій або іншій формі. Найчастіше вони призначені для найвразливіших галузей, включно з авіакомпаніями, туристичною галуззю і ритейлом, а також для підприємств малого та середнього бізнесу, приватних підприємців та мікропідприємств з кількістю персоналу менше 10 осіб», — пояснили аналітики.

У Німеччині для малого й середнього бізнесу прискорили доступ до кредитів і створили фонд екстреної фінансової допомоги для великих компаній.

Відстрочити платежі за ПДВ, сплату корпоративного податку, внесків із соціального забезпечення та інших зборів у Нідерландах та Швеції вирішили на 3 місяці.

У Німеччині, за даними Colliers International (Україна), компанії можуть подати заявку на відтермінування оподаткування до грудня 2020 року. Уряд Іспанії пропонує 75% знижку на відрахування до Фонду соціального страхування в разі звільнення.

В ОАЕ скасовано реєстраційні збори, а в Абу-Дабі припинено муніципальні збори для секторів туризму і розваг.

До того ж уряд Абу-Дабі передбачив 20% знижку на орендну плату для більшості найвразливіших секторів: торговельної нерухомості, F&B, туризму і розваг.

Чи варто українському бізнесу чекати на допомогу від уряду?

Верховна Рада на позачерговому засіданні 17 березня прийняла закон про внесення до законодавства змін, спрямованих на запобігання поширенню коронавірусу (реєстр. №3219), а також закон з поправками до Податкового кодексу про підтримку платників податків на час карантину (реєстр. №3220).

30 березня Рада прийняла законопроєкт №3275, який передбачає додаткові соціальні та економічні гарантії у зв'язку з епідемією. Зокрема, до 30 червня продовжили мораторій на проведення податкових перевірок, до 31 травня діятиме звільнення від штрафів та пені за єдиним соціальним внеском і мораторій на перевірки за ним.

Пандемія COVID-19 потрапила до переліку форс-мажорних обставин, настання та дія яких є однією з підстав для звільнення від відповідальності за неможливість виконання зобов'язань за договорами.

Українське законодавство містить норми, що звільняють орендаря від обов'язку вносити орендну плату, якщо він не міг користуватися орендованим майном не зі своєї вини.

«Проте таке звільнення не відбувається автоматично, і в разі незгоди орендодавця орендар повинен довести неможливість використання орендованого приміщення в судовому порядку», — застерегли в Colliers International (Ukraine).

Наразі уряд України вжив наступних ключових заходів для підтримки бізнесу під час карантину:

- на період з 1 березня до 30 квітня 2020 року фізичні особи-підприємці тимчасово звільняються від нарахування і сплати єдиного соціального внеску;

- на період з 1 березня до 30 квітня 2020 року введено мораторій на проведення перевірок бізнесу контролюючими органами;

- на період з 1 березня до 30 квітня 2020 року не накладатимуться штрафи за порушення податкового законодавства;

- на період карантину діє заборона на виселення орендарів житла за несплату комунальних послуг, а також не нараховуються штрафи і пеня за несплату комунальних послуг;

- на період з 1 березня до 30 квітня 2020 року фізичні особи звільнені від сплати штрафів та пені за порушення договорів споживчого кредитування;

- працівники малих і середніх підприємств, за якими роботодавець зберігає робочі місця, можуть отримувати часткові виплати по безробіттю;

- банкам заборонено збільшувати процентні ставки за кредитами;

- на період з 1 березня до 30 квітня 2020 року відстрочено виплати за іпотечними кредитами, а банкам заборонено звертати стягнення на об'єкти іпотеки у зв'язку з несплатою платежів за іпотечними договорами;

- на період з 1 березня до 30 квітня 2020 року юридичні особи та фізичні особи-підприємці звільнені від сплати податку на землю або орендної плати за земельну ділянку.

Коментарі

Всі новини