Один із фрагментів, крилатої ракети «Іскандер-К», що вибухнула над центром Чернігова 19 серпня 2023 року, є платою, усіяною крихітними мікросхемами. Написи на них показують, що вони були виготовлені компанією Silicon Laboratories, що базується в Остіні (США), третього тижня січня і першого тижня березня 2022 року. Цілком імовірно, що Росія імпортувала їх вже після того, як запровадили західний експортний контроль, пише Bloomberg. Інші електронні компоненти, знайдені серед уламків у Чернігові, було виготовлено американською Analog Devices, німецькою Infineon Technologies та Integrated Silicon Solution, американською компанією з китайським капіталом.
Silicon Laboratories повідомила Bloomberg, що має «надійну програму відстеження експорту» і дотримується обмежень США та Європи, але «після того, як продукція продається на світовому ринку цивільних технологій, недобросовісні суб'єкти можуть незаконно перенаправляти її». Представник Infineon Technologies повідомив, що компанія «дала вказівку всім партнерам з дистрибуції по всьому світу вжити надійних заходів, які запобігають будь-якому перенаправленню її продукції чи послуг всупереч санкціям». Він сказав, що Infineon припинить вести бізнес із компаніями, якщо у неї з'являться докази того, що вони торгують із Росією. Integrated Silicon Solution не відповіла на запит щодо коментарів.
Analog Devices виробила 21% із понад 3800 західних компонентів, які українські слідчі виявили та каталогізували з початку вторгнення. Це більше, ніж будь-яка інша іноземна компанія. Texas Instruments була джерелом близько 14% виявлених компонентів. Загалом 86% надійшло від компаній зі штаб-квартирами у США та Європі.
Analog є однією з найстаріших у світі компаній з виробництва напівпровідників. Вона займає важливу нішу в бізнесі мікросхем, виробляючи датчики, інтегральні схеми та радіочастотні трансівери, що використовуються для перетворення аудіо- та візуальних даних у цифрові сигнали. Це публічна компанія, двома найбільшими акціонерами якої є інституційні інвестори Vanguard Group та BlackRock.
За даними митниці, з березня 2022 року в Росію було відправлено мільйони компонентів, вироблених Analog та обмежених експортним контролем США. Лише минулого року Росія імпортувала компоненти Analog на суму 326 млн. доларів, згідно з даними Київської школи економіки (KSE). Це невелика, але значна частина виручки Analog за 2023 рік у розмірі 12,3 млрд доларів.
Дані про російську митницю, надані ImportGenius, американською фірмою, яка збирає дані про світову торгівлю, не показують жодного прямого продажу з Analog до Росії. Її компоненти переважно проходили через компанії в Китаї та Гонконгу. Це відбиває характер глобального ланцюжка поставок: американські компанії з виробництва мікросхем використовують авторизованих дистриб'юторів, які, своєю чергою, продають компоненти постачальникам електроніки у світі.
США намагалися зупинити потік мікросхем до Росії, вживши жорстких заходів проти посередників. Наприкінці серпня Міністерство фінансів запровадило санкції проти нової групи із 400 компаній за підтримку війни Росії в Україні, включаючи більше дюжини гонконгських компаній. Але воно не звинуватило Analog чи інших виробників у порушенні експортного контролю.
Analog заявляє, що повністю дотримується експортного законодавства, не схвалює використання своєї продукції російськими військовими та вживає заходів щодо посилення відповідності. «Ми запровадили надійнішу перевірку клієнтів, – сказав представник компанії. – Вона включає вживання додаткових внутрішніх та зовнішніх заходів, таких як співпраця з державними органами та встановлення жорсткого процесу аудиту для перевірки дистриб'юторів щодо незаконних поставок».
Texas Instruments написала приблизно те саме в електронному листі, додавши, що регулярно виявляє та блокує підозрілі замовлення.
Приймачі сигналів супутникової навігації Analog на основі мікросхем Maxim виробляються в основному на заводах компанії в Китаї та інших країнах Азії. Вони можуть працювати як із контрольованою США системою GPS, так і з російською супутниковою навігаційною системою ГЛОНАСС, що робить його привабливим для російських військових.
Але дані ImportGenius показують, що Росія імпортувала не менше ніж 14 500 партій електронних інтегральних схем Maxim за перші два роки війни, що вказує на стабільні поставки. Більшість із них надійшло від посередників у Китаї та Гонконгу; деякі потрапили до Росії через ОАЕ, Таїланд та Туреччину. Аналіз показує, що постачання через посередників обходяться РФ приблизно удвічі дорожче.
Намагання припинити діяльність посередників дають мало результатів. Як тільки компанія потрапляє до чорного списку, на її місці тут же з'являються інші, часто зі схожими назвами. Одним із прикладів є російська компанія Elekate із Санкт-Петербурга. За даними KSE, з квітня по липень 2022 вона імпортувала мікросхеми Maxim на суму 3560 доларів, вироблені в основному в Південно-Східній Азії, закуплені у компанії Sunny Technology. У 2022 році Sunny Technology відправила до Росії майже 60 партій компонентів.
Репортер Businessweek вирушив на пошуки Sunny Technology у липні за адресою експортера напівпровідників, що збігається з цією назвою, у вежі із дзеркального скла у Гонконгу. Але жодних слідів такої компанії не було. У корпоративному реєстрі Гонконгу немає жодних записів про Sunny Technology, але є записи про компанії з варіаціями цієї назви.
Інша деталь, виявлена в «Іскандер-К», – це інтерфейс RS-232, компонент подвійного призначення, який передає дані всередині комп'ютерів. Згідно з аналізом торгових даних, Росія імпортувала таких чипів на суму не менше 408 тис. доларів з початку війни до кінця 2023 року. Станом на серпень 2024 року близько 86 000 чипів пропонувалися через канали авторизованих дистриб'юторів, але понад 4 мільйони були доступні через неавторизованих продавців.
Партія чипів з тим самим номером продукту, що й у компонента, виявленого в Чернігові, була вказана у російських торгових даних у жовтні 2022 року. Вона була відправлена з Shenzhen Jinmingsheng Electronic до московської компанії Onelek. США ввели санкції проти Onelek у липні 2023 року, а проти Jinmingsheng – у травні 2024 року. Jinmingsheng зареєстрована за однією з восьми адрес у Гонконгу, які Міністерство торгівлі в червні 2024 року внесло до чорного списку як використовувані підставними компаніями, які, ймовірно, порушують експортний контроль. Представник департаменту заявив, що рішення опублікувати адреси було ухвалено для того, щоб компаніям було складніше закритися та з'явитися під новими назвами.
Приблизно в той час, коли на неї наклали санкції, Onelek імпортувала чипи з майже ідентичними номерами деталей, як у знайденого у Чернігові, у компанії, ідентифікованої у російських митних даних як Ace Electronic (HK), яка, згідно з корпоративними записами, працювала під схожими назвами з кількох адрес у Гонконгу і є великим експортером компонентів до Росії. Компанія зі схожою назвою – Ace (HK) Electronics Technology – заявляє на своєму веб-сайті, що продає продукцію Analog, і вказує адресу у жвавому районі на півночі Гонконгу, який є одним із восьми, перерахованих Міністерством торгівлі.
Тепер у цьому приміщенні знаходиться салон краси. Менеджер будівлі повідомив Businessweek, що Ace переїхала у 2023 році, і відмовився від подальших коментарів. На новому веб-сайті Ace Electronic (HK) вказана інша адреса на півночі Гонконгу. На 22 поверсі складу за цією адресою над замкненими дверима висить вивіска Ace Electronic. На дзвінок відповів чоловік у сірій футболці та шортах і сказав, що приміщення не належить Ace. Помешкання виглядало як склад.
За даними ImportGenius, і Ace, і Jinmingsheng продовжували продавати чипи до Росії у січні 2024 року. Директори обох компаній наведені в реєстрі Гонконгу як громадяни Китаю без зв'язків з іншими фірмами, зареєстрованими в Гонконгу. Ніхто не відповів на електронні листи, надіслані на адреси, вказані на вебсайтах Ace Electronic та Ace (HK) Electronics.
За даними KSE, з березня 2022 року до кінця 2023 року Росія імпортувала компоненти на суму 20,9 млрд доларів, включаючи радіолокаційну апаратуру, електричні трансформатори, транзистори та інші продукти. Список очолили компоненти, вироблені Intel та китайською Huawei (серед компонентів, виявлених українськими слідчими, продукція Intel посіла п'яте місце). Представник Intel заявив, що компанія працює у «суворій відповідності до експортного законодавства» і вимагає від клієнтів дотримання тих самих стандартів. Huawei відмовилася від коментарів