Facebook Pixel

Що являє собою сучасна Індія: цілі, успіхи та перешкоди на шляху зростання

Індія – глобальна яскрава точка, сила зростання та інновацій, заявив прем'єр-міністр країни Нарендра Моді у жовтні 2023 року, після того, як МВФ спрогнозував стійке економічне зростання в країні – по 6,3% у 2023 та 2024 роках, – найшвидше серед великих економік. світу. Колишньому лідеру – Китаю – обіцяно 5% зростання у 2023 році та 4,2% у 2024-му. Обігнала вона Китай і за чисельністю населення. У своєму спецпроєкті The Page постаралося представити портрет сучасної Індії та показати, чому вона розвивається і що її стримує.

1

Індія: паспорт країни

Населення Республіки Індія нині становить 1,43 млрд осіб (1-ше місце у світі, в 37 разів більше за Україну). Її територія – 3,3 млн кв. км (7-ме місце у світі, у 5 разів більше за Україну).

До 15 серпня 1947 року вона була колонією Британської імперії. Нині Індія – федеративна держава (28 штатів та 8 союзних територій), парламентська республіка. Фактичний глава держави – прем'єр-міністр.

Номінальний ВВП Індії

Номінальний ВВП Індії

2

Що допомогло Індії забезпечити стійкий економічний розвиток

Сім'я Неру-Ганді та партія Індійський національний конгрес (ІНК), які правили Індією протягом перших 44 років після здобуття нею незалежності, проводили ізоляційні, соціалістичні реформи. Гарного з цього нічого не виходило. У найкритичніший момент в Індії залишалося валюти на два тижні імпорту (безпечним рівнем вважається запас на 3-4 місяці).

1991 року прем'єр-міністром від ІНК став Нарасімха Рао. Він заклав у банках золотий запас країни (67 тонн), щоб розплатитись за поточними зобов'язаннями. Оголосив, що уряд готовий відновити співпрацю з МВФ та Світовим банком на їхніх умовах. Результатом виконання цих умов стали жорсткі структурні реформи, низка з яких актуальна і для сучасної України:

 • скасування міністерства ліцензування, збереження ліцензій лише для 18 видів діяльності, раніше було майже 100%;
 • створення Агентства регулювання ринків капіталу, дозвіл іноземцям купувати індійські цінні папери, а індійським компаніям – випускати депозитарні розписки на зарубіжних біржах;
 • збільшення дозволеної частки іноземців у компаніях до 51%, а інколи – до 100%;
 • для 35 індустрій скасовано дозвільний порядок отримання іноземних інвестицій;
 • початок поступової приватизації;
 • середні мита для експорту зменшено з 85% до 25%.
Річний приріст реального ВВП Індії

Річний приріст реального ВВП Індії

Внаслідок реформ Індія отримала 20 років сталого розвитку. ВВП та обсяг іноземних інвестицій зросли втричі.

Але сам Рао постійно піддавався атакам з боку соціалістів, пройшов через низку судових процесів. Після звільнення з посади у 1996 році та поразки ІНК на виборах його засудили на три роки, але Верховний суд скасував цей вирок.

2004 року до влади повернувся ІНК і прем'єром став Манмохан Сінгх, авторитетний фінансист та економіст, багаторічний соратник Рао. Він керував країною до 2014 року. Багато в чому за Сінгха були створені передумови для нинішнього економічного ривка. За його правління ІНК сильно змінився, перетворившись із майже соціалістичної партії на ліберальну.

Цікаві факти про Індію

Хінді, найпоширеніша в Індії мова, є єдиною офіційною в країні. Англійська, що широко використовується в бізнесі та адміністрації, має статус «допоміжна офіційна», її можна застосовувати у всіх сферах, де вона використовувалась до здобуття незалежності. У Конституції країни зазначено 21 мову, яку окремі штати можуть використовувати як офіційну на своїй території.

Інфляція в Індії на кінець року

Інфляція в Індії на кінець року

3

Економіка сучасної Індії

У Гарвардському «Індексі економічної складності» (ECI) Індія за підсумками 2021 року займала 42-ге місце зі 133 країн. Рядком вище за неї була Канада, а нижче – Бахрейн. Україна тоді була №49. Багаторічним лідером цього рейтингу є Японія.

За величиною ВВП на особу Індія – №159 у світі. За даними МВФ, розмір цього доходу – $2610. Це трохи менше, ніж у Конго, Кот д'Івуару і трохи більше, ніж у Нікарагуа, Узбекистану, Бангладеш.

Національна грошова одиниця (рупія) – все ще не вільно конвертована валюта, адміністративно підтримується курсовий коридор.

Держборг становить 81,9% ВВП.

Прогноз номінального ВВП у 2024 році

Прогноз номінального ВВП у 2024 році

Що стримує економічне зростання Індії:

 • висока щільність населення вимагає розвиненої цивільної інфраструктури, туди прямують величезні кошти, але потрібно ще щонайменше $1,5 трлн;
 • виведення прибутку іноземними компаніями обмежене, що стримує надходження інвестицій;
 • висока корупція в уряді, який є поганим замовником: часто затримуються платежі за контрактами, виконавцю можуть взагалі не заплатити;
 • величезний приватний борг країни – 167% ВВП;
 • Індія сильно залежить від імпорту, боротьба з цим поки що не приносить успіху;
 • слабкі економічні зв'язки між регіонами;
 • збереження кастового поділу у суспільстві;
 • через переплетення у країні індуїзму і ісламу часто трапляються конфлікти, відбуваються теракти;
 • частина парламентських партій стоять на ультранаціоналістичних позиціях;
 • велика еміграція, їде багато кваліфікованих та освічених людей;
 • висока низова корупція та сімейність як фактично місцева традиція.

На парламентських виборах 2014 року права партія «Бхаратія джаната» (БДП) очолила альянс, який переміг. Лідер партії – Нарендра Моді – став прем’єр-міністром. Нині йому 73 роки.

Моді бачить Індію як світового гравця ринків високих технологій, що виробляє мікрочіпи та смартфони. Це кардинальне зрушення. Десятиліттями Індія сподівалася досягти економічного зростання, закриваючись від світової економіки. Цей підхід провалився. Від ідеї, що внутрішній попит в Індії може сприяти її економічному зростанню, влада не відмовляється. Але пріоритет – обслуговування іноземних ринків. Щоб допомогти експортерам зростати, Індія прагне захистити своїх високотехнологічних виробників тарифами та субсидіями.

Цікаві факти про Індію

У 2023 році ВВП в Індії на душу населення такий самий, як був у США у 1890 році.

У серпні 2022 року Індія – колишня колонія Британії – обійшла її за розміром ВВП.

Частка галузей в ВВП Індії

Частка галузей в ВВП Індії

4

Як у сучасній Індії переплетені політика та економіка

У квітні-травні 2024 року в Індії відбудуться загальні вибори. Нарендра Моді готується до третього строку на посаді прем’єр-міністра. Він популярний політик, який курирує економіку, що швидко зростає. Проте його керівництво авторитарне. У країні вже частково зруйновано демократичні норми та інституції. Є випадки переслідування невгодних владі журналістів, поступово обмежують у правах мусульман, а опозиційним політикам дошкуляють корупційними розслідуваннями і арештовують.

У індійських бізнесменів ставлення до Моді двояке. Одні щиро вдячні йому за вміле керівництво економікою. Інші лише демонструють вдячність, тому що в іншому разі їм та їхнім підприємствам доведеться відбиватися від податкових інспекторів або боротися за отримання дозволів на ведення бізнесу від уряду. До того ж не всі успіхи – заслуга Моді. Індія, наприклад, отримала вигоду від зусиль західних компаній з диверсифікації ланцюжків поставок за межі Китаю.

До плюсів правління Моді відносять впровадження національної схеми цифрових посвідчень особи (на лютий 2024 року їх випущено 1,39 млрд штук), що сприяло буму цифрових платежів та електронної комерції. Національний податок на товари та послуги (GST) замінив мішанину державних зборів. Фінансовий сектор за 10 років став значно сильнішим.

Головні товари експорту Індії

Головні товари експорту Індії

Економісти сперечаються про доцільність протекціоністських заходів, таких як вищі тарифи та «пов'язані з виробництвом стимули», на які держава витратить $26 млрд протягом п'яти років, але бізнесу вони подобаються. Тому аналітики інвестиційного банку Jefferies прогнозують, що якщо БДП програє вибори, фондовий ринок впаде на 30%.

Керівники корпорацій цінують готовність Моді їх вислухати. Він часто з'являється на ділових форумах. Там прем'єр уважно слухає підприємців та ставить розумні питання. Водночас багато відомих бізнесменів не хочуть відверто говорити про стан справ у країні «під запис», повідомляв The Economist. Причина мовчання проста: критика може спричинити відплату у вигляді перевірок, що проводяться Департаментом доходів, Управлінням з розслідування серйозних випадків шахрайства або Центральним бюро розслідувань. Причому претензії можуть стосуватися подій, які сталися багато років тому.

Нинішнього прем'єра багато хто не вважає особисто корумпованим, що є довгоочікуваним винятком в Індії, зазначав The Economist. Деякі бізнесмени скаржаться, що уряд полегшує життя національним бізнес-лідерам. Але не можна не визнати, що ці групи вкладають гроші в області, які зараз потрібні Індії. Коли якась відома компанія потрапляє у складне становище через погане управління, Моді не втручається, щоб урятувати її. Так відбувається і у випадках, коли бізнес очолюють люди, які, як вважається, близькі до прем'єра.

Бізнесмени вдячні Моді за те, що він відчинив для них двері за кордон. Прем'єр встановив міцніші зв'язки зі США, Ізраїлем, Саудівською Аравією та ОАЕ.

Заради справедливості слід зазначити, що при попереднику Моді — Манмохану Сінгху — ВВП Індії зростав швидше. Прибутковість фондового ринку за останнє десятиліття була нижчою, ніж за попереднє. Цифрове посвідчення особи та GST також було запропоновано урядом Сінгха.

Цікаві факти про Індію

В Індії 1% населення отримує 21% сукупного доходу країни (у Китаї 14%, у Європі у середньому 12-13%). 10% населення отримують 56% доходу, вони мають 77% активів країни.

У преамбулі конституції Індія визначається як суверенна, соціалістична, світська ліберально-демократична республіка.

Головні товари імпорту Індії

Головні товари імпорту Індії

5

Населення Індії

За останні кілька десятиліть темпи зростання населення країни значно знизилися через зростання урбанізації, підвищення рівня освіти (особливо серед жінок), а також зниження рівня бідності. Однак населення Індії, як і раніше, зростає швидше за населення Китаю, і, за даними World Population Review, країна вже перевершила чисельність населення КНР.

Крім рекордної чисельності, населення Індії є наймолодшим у світі. У країні найбільша кількість міленіалів та представників покоління Z на планеті. Такий перекіс створює для уряду певні труднощі, вимагаючи залучення масштабних інвестицій до створення робочих місць.

Населення Індії у 2024 році:

 • 0,83% — приріст у 2024 році (103-тє місце у світі);
 • 18% світового;
 • густота — 485 осіб на 1 кв. км (27-ма у світі);
 • середній вік — 28,7 року.

Очікується, що до 2060 року Індія досягне свого піку чисельності населення 1,65 млрд осіб, після чого воно почне скорочуватися. Число дітей в Індії досягло піку понад 10 років тому і зараз знижується.

Одна з труднорозв'язних проблем у Індії — освіта. Сьогодні майже всі індійські діти ходять до школи, але вони, схоже, не дуже й навчаються. За даними неурядової організації Pratham, лише 43% учнів п'ятого класу (від 10 до 11 років) у сільській місцевості можуть прочитати текст, призначений для другого класу (від 7 до 8 років). 2005 року цей показник становив 53%. Під час правління Сінгха показники трохи покращилися, а за Моді знову погіршилися.

Велику роль у цьому відіграли пандемічні обмеження. Але більшість проблеми криється в педагогіці та поганому управлінні. Вчителі часто не приходять на уроки. А ті, хто приходить, проводять заняття за жорсткою програмою, яка погано підходить для багатьох дітей.

Як змінюється населення Індії

Як змінюється населення Індії

Дізнатися, скільки людей в Індії позбавилося бідності, важко. Офіційний основний показник бідності у країні не публікується з 2011 року. Багато соціологів натомість використовують Індекс багатовимірної бідності ООН, який оцінює 10 критеріїв: від харчування до санітарії. У 2005 році близько 55% індійців вважалися бідними за цим показником. Нині ця частка становить 16%.

Однією з головних обіцянок Моді була індустріалізація Індії та створення більш високооплачуваних робочих місць. Але за два строки його правління безробіття практично не змінилося і становить близько 8%.

Цікаві факти про Індію

«Бхарат» назва Індії на хінді може стати новою міжнародною назвою країни, за це дедалі активніше виступають місцеві політики. Назва походить від стародавніх індуїстських писань про імператора Бхарата — першого завойовника всього Індійського субконтиненту.

Слово «Індія» походить від назви річки Інд, яку бачили європейці, які потрапляли в країну з північного заходу. Зараз ця річка знаходиться на території Пакистану.

6

Економічна співпраця Індії та України

У російсько-українській війні Індія офіційно дотримується нейтралітету. Але вона надає велику підтримку Росії тим, що у величезних обсягах закуповує нафту в РФ. Втім, для індійського керівництва це не вияв симпатій до Путіна, а «просто бізнес». Купуючи дешево нафту в РФ, вона завантажує власні нафтопереробні заводи (їх у країні дуже багато), а нафтопродукти продає за світовими цінами різним країнам, включаючи Євросоюз та Україну.

У січні – вересні 2023 року обсяг двосторонньої торгівлі України товарами з Індією становив $1,79 млрд. Експорт товарів з України — $0,45 млрд, а імпорт з Індії – $1,34 млрд. Таким чином, негативне для України сальдо становило $0,89 млрд. .

У I півріччі 2023 року основними товарними позиціями українського експорту до Індії були: соняшникова олія (на суму $242 млн), вугілля ($32 млн), інші товари ($27 млн), солі та гідроксиди амонію ($2,6 млн), труби та профілі із чорних металів ($1,5 млн). В імпорті з Індії переважали нафта та нафтопродукти ($610 млн), лікарські засоби ($80 млн), електрогенераторні установки ($12,1 млн), шини та покришки ($11,5 млн), рис ($10 млн).

За даними Національного банку України, на 2023 рік обсяги прямих іноземних інвестицій з Індії в економіку України становили лише $0,6 млн.

Останнє засідання Міжурядової українсько-індійської комісії з торговельного, економічного, наукового, технічного, промислового та культурного співробітництва проводилось у лютому 2018 року в Києві.

На сайті українського МЗС є інформація, яка буде корисна компаніям, які розглядають доцільність співпраці з індійськими партнерами та експорту до Індії. Один із документів починається фразою, з якої стає зрозуміло, що вийти на індійський ринок нелегко: «З огляду на значно ускладнену та зазвичай тривалу бюрократичну процедуру оформлення дозволів та сертифікації продукції для постачання до Індії, рекомендується до початку надсилання запитів до відповідних індійських державних органів враховувати наступне…»