Facebook Pixel

Патентна статистика показує, у яких галузях очікується велика прибутковість

Запатентувавши свою технічну розробку чи ідею, людина чи компанія вважають, що ці технології чи ідеї приноситимуть своїм авторам дохід. Іншими словами, що вони будуть затребувані ринком. Отже, патентна активність у якійсь сфері діяльності чи галузі може вказувати на появу там інновацій, за якими часто надходять інвестиції та все більші доходи від реалізації.

Американська компанія IFI CLAIMS веде платформу, де зберігаються дані про наукові патенти з усього світу. На основі зібраних даних вона щороку готує патентний рейтинг, у якому взято до уваги багато показників і метрик. Зокрема, за підсумками 2021 року аналітики оцінили розвиток технологій за останні п'ять років та виявили тренди в дев'яти найбільш патентомістких галузях і напрямках діяльності.

Найбільш перспективні напрямки діяльності

Фізика. Тут особливо швидко зростали дослідження у сфері комп'ютерних систем, які ґрунтуються на конкретних обчислювальних моделях. Приріст виданих за 2021 рік у цій галузі патентів виявився найвищим – 35%. Технології цього напряму охоплюють машинне навчання (зростання на 39%), квантові комп'ютери (зростання на 36%), комп'ютерні системи, засновані на найрізноманітніших моделях, наприклад біологічних (із 2017 року біокомп'ютинг зріс на 54%).

Крім того, зростання в цьому напрямі показують технології розпізнавання та подання даних. Цифрове оброблення даних також стало однією з провідних технологій.

Розроблення нових видів дисплеїв виявилося найшвидшою галуззю у 2021 році. Справжнім відкриттям названо складний дисплейний модуль на телефонах Samsung.

Електроенергетика. Кількість наукових патентів, пов'язаних з електроенергетикою, скоротилася у 2021 році на 7 – 12%. Аналітики припускають, що це пов'язано з пандемією коронавірусу. Але п'ятирічні дані показують, що поки що тенденції до зниження немає: порівняно з 2017 роком кількість патентів збільшилася на 24%. Найперспективнішою технологією, що швидко розвивається, було визнано технологію передавання цифрової інформації.

Людські потреби. Кількість зареєстрованих патентів у цій галузі за 2021 рік знизилася, хоча і не сильно. Водночас уже протягом багатьох років стабільно зростає кількість патентів щодо створення нових сортів рослин: сої, кукурудзи, помідорів та інших продуктів харчування (зростання за п'ятиріччя на 42%). Велику увагу приділяють розробкам електронних сигарет та інших курильних апаратів (зростання на 40%). Методи обробітку ґрунту також активно розвиваються.

Особливо серйозно нині прогресують апарати та методи медичного лікування та діагностики: препарати, пристрої для введення речовин у тіло людини, засоби індивідуального захисту тощо.

Розподіл патентів за дев'ятьма пріоритетними напрямками

struktura-patentov.jpg

Загальні дослідження, що охоплюють кілька розділів. У цьому напрямку лідирують розробки для підтримання або покращення екології, наприклад роботи зі скорочення викидів парникових газів, а також із протидії змінам клімату. Кількість патентів на тему змін в обробленні металу також швидко збільшується.

Хімія, металургія. У 2021 році тут відмічено зниження кількості патентів, але аналітики IFI CLAIMS вважають, що саме ця сфера може продемонструвати стрімке зростання у 2023 році. Раніше робота з мікроорганізмами, ферментами, пептидами лідирувала в цьому напрямі.

Виконання операцій, транспорт. До минулого року середньорічний приріст кількості патентів у цій сфері був близько 20%, але у 2021-му відзначено їх суттєвий спад. Тут лідирують технології розроблення різних роботів-маніпуляторів.

Текстиль, папір. У попередні роки цей напрямок демонстрував зростання на 7–12%, однак у 2021 році і тут зменшилася кількість патентів. Проте їх було ще досить багато. Це розробки для побутового користування: сушарки для білизни, пральні машини, вивчення властивостей текстилю тощо.

Стаціонарні конструкції. Серед іншого, до цього напряму належать розробки пристроїв та методів буріння свердловин для видобутку нафти, газу тощо. У 2021 році тут трапилося дуже серйозне скорочення кількості патентів (раніше щорічне зростання було приблизно на третину).

Машинобудування, освітлення, обігрів, зброя, вибухові роботи. Зниження приросту зазнала на собі і ця сфера. Особливо багато патентів тут зазвичай пов'язано з ефектами демпфування, наприклад із покращенням властивостей амортизаторів в автомобілях.

chislo-patentov-po-stranam.jpg

Країни та компанії, що лідирують у патентній активності

IFI CLAIMS також аналізує реєстраційну активність світового та американського бізнесів, як і окремих іноземних компаній, що отримали патенти США.

Американський бізнес традиційно лідирує: за минулий рік отримано 150 801 патент. Це на 69% більше, ніж у японців, які посіли друге місце з 47 105 патентами. На третьому місці представники Південної Кореї (21 264 патенти), на четвертому – Китаю (20 679), на п'ятому – Німеччини (14 663).

Лідирують США і за рівнем представленості національних компаній у рейтингу – 70 із 250, що беруть участь у рейтингу. Друге місце посідає Японія (51 компанія), третє – Китай (46 компаній). До того ж одразу шість китайських компаній увійшли до першої десятки рейтингу, водночас США представлені там лише однією. Аналітики вважають, що це свідчить про зростання патентного домінування Китаю: звідти виходить кожен третій патент із портфеля учасників рейтингу.

ТОП-10 компаній за кількістю зареєстрованих у США патентів

top-kompaniy-po-chislu-patentov-v-2021.jpg

Для довідки: IFI CLAIMS Patent Services — найбільша та найповніша база взаємопов'язаних патентних даних, на основі яких побудовано багато програм, вебсервісів та рішень, зокрема Google Patents.

Більше 145 млн патентних записів IFI CLAIMS доступні центрам оброблення даних, банкам, патентним бюро та університетам у всьому світі.

Щорічно в січні IFI CLAIMS випускає патентні рейтинги за результатами попереднього року (Fast Growing Technologies; US Top 50; Global S&P 100; Global 250).

У 2021 році IFI CLAIMS уперше доповнила традиційні рейтинги новими глибокими тематичними дослідженнями патентної діяльності окремих галузей та компаній.

Приєднуйтесь до нас в соцмережах!
Подякувати 🎉