Facebook Pixel

Відновлення після ударів: підсумки енергетичного тижня, що минає

У неділю, 17 листопада, ворог після довгої паузи завдав нового масованого комбінованого удару по енергетичній інфраструктурі. Цілями були як генеруюче обладнання, так і підстанції «Укренерго». Відновилися вимушені обмеження споживачів електроенергії як промислових, і побутових. «Зараз, крім дефіциту генерації, є мережеві обмеження. Енергетикам потрібен час, щоб полагодити все, що можливо, після руйнувань», – написала екскерівник Міненерго Ольга Буславець.

Погода також не сприяє зменшенню дефіциту. Ціни на електроенергію на ринках країн ЄС залишаються вищими за українські цінові обмеження. Це призводить до відсутності можливості скоротити дефіцит завдяки імпорту.

Підсумки тижня 18-22 листопада 2024 року в енергетиці

Усі 9 енергоблоків АЕС, що знаходяться на неокупованих територіях, працюють в енергосистемі України. Але цього тижня були аварійні розвантаження.

Виробництво електроенергії на ГЕС знаходиться на відносно низькому рівні, порівняно з таким же періодом минулих років.

Виробництво електроенергії на ТЕС та ТЕЦ знаходиться на максимально можливому рівні.

Запаси вугілля – 3,1 млн тонн, що є максимально можливим рівнем заповнення складів.

Виробництво електроенергії з ВДЕ знизилося, зокрема СЕС – через похмуру погоду.

Борг «Укренерго» перед «Гарантованим покупцем» вже понад 30 млрд грн. Загальний борг «ГарПоку» перед ВДЕ сягає 30 млрд грн.

У листопаді споживання газу нижче за аналогічний період 2021 року на 14%, але вище за рівень минулого року на 3%, що обумовлено підвищеним споживанням газу для електрогенерації та погодним фактором.

Загальний рівень запасів природного газу в українських ПСГ становить 12,1 млрд кубів (включаючи 3,9 млрд кубів активного газу довгострокового зберігання, а також 0,6 млрд кубів активного газу довгострокового зберігання, який був переведений у категорію «буферний газ»), що нижче ніж торік на 25% (з урахуванням 0,2 млрд кубометрів газу нерезидентів).

У зв'язку зі зниженням температур добове споживання газу в Україні тримається на рівні 90 млн куб. м/добу і вище, що разом із реекспортом із ПСГ у режимі short-haul до 10 млн куб. м/добу вимагає відбору з ПСГ до 50 млн куб. м/добу.

У листопаді «Нафтогаз» не імпортує природний газ (у жовтні ввезення газу склало 0,3 млрд кубометрів з ціною імпорту вище 20 тис. грн/тис. куб. м), але активно витрачає накопичені запаси на комерційний сегмент. Продаж газу промисловим підприємствам йде за цінами нижчими за 15 тис. грн/тис. куб. м. Це може призвести до збільшення дефіциту газу у «Нафтогазу» для проходження осінньо-зимового періоду та ризику додаткового імпорту для ПСО за цінами вище 25 тис. грн.

21 листопада «Нафтогаз» вперше з 10 жовтня придбав природний газ на біржі УЕБ, як тільки ціни на ринку опустилися до 16 900 грн/тис. куб. м. Куплено 17,6 млн куб. м газу, що більше ніж за весь жовтень – 7,2 млн куб. м.

Ціни на оптовому ринку електроенергії в ОЕС України за останній тиждень зросли на 1% у робочі дні. Індекс базового навантаження цього робочого тижня склав у середньому 5966 грн/МВт•год. Середній індекс базового навантаження РДН за жовтень становив 5249 грн/МВт•год, що нижче на 3% порівняно з попереднім місяцем. У листопаді індекс РДН базового навантаження становить 5436 грн/МВт•год, що на 4% вище за індекс жовтня.

Ціни на електроенергію на західному кордоні України цього тижня суттєво знизилися. На 33% є падіння в Румунії, на 23% та 34% у Словаччині та Угорщині відповідно. Ціна базового навантаження у робочі дні в середньому становить від 119 євро/МВт∙год (Польща) до 177 євро/МВт∙год (Румунія). Хоча ціни РДН знизилися, але все одно залишаються істотно вищими за українські цінові обмеження. Форвардна ціна на грудень базового навантаження в Угорщині збільшилася до 144 євро/МВт/год.

Подякувати 🎉