Facebook Pixel

Підсумки енергетичного тижня, що минає

Дефіцит електроенергії не прогнозується. Через мережеві обмеження на лініях електропередачі вчора застосовувалися графіки відключень у Харківській області та Кривому Розі. Обмеження діють і сьогодні, йдеться у повідомленні Міненерго від 20 квітня.

Обмеження споживання промисловості ввечері 19 квітня не застосовувалися. Потреби покривалися власною генерацією, імпортом та аварійною допомогою (з Польщі, Словаччини та Румунії). Обсяг аварійної допомоги становить менше 2% добового споживання.

На добу, 20 квітня, залучення аварійної допомоги не планується. Також не планується обмеження для побутових та промислових споживачів (крім Харківщини та Кривого Рогу). Прогнозується імпорт електроенергії – 11 800 МВт•год. Експорт не передбачається.

Підсумки енергетичного тижня 15–20 квітня 2024 року

Цього тижня в Україну прийшла холодна погода, а з нею суттєво збільшилося споживання електроенергії – майже на 10%. «Тому здійснювалися серйозні обмеження промислових споживачів по всій країні, – повідомила екскерівниця Міненерго Ольга Буславець. – І це при тому, що ми перебуваємо в період найнижчого споживання в році».

Вже зараз українська енергосистема не може тримати баланс без значного імпорту електроенергії з країн ЄС, але ціни на українському ринку електроенергії нижчі за європейські, що не дозволяє залучати комерційний імпорт з країн ЄС у необхідні години. У цей час «Укренерго» залучає аварійну допомогу, яка коштує значно дорожче за комерційний імпорт.

На цьому тлі НКРЕКП знову відклала ухвалення рішення щодо перегляду прайс-кепів на ринку електроенергії. «Тобто у травень ми входитимемо з такою самою ситуацією, але з великим дефіцитом, коли ремонтна кампанія на українських електростанціях буде в розпалі. І обмежувати вже очевидно доведеться споживання електроенергії населенням», — вважає експерт.

Обсяг вугілля на складах українських ТЕС та ТЕЦ з початку квітня зріс на 320 тис. тонн та становить 1,5 млн тонн. «Це свідчить про значне скорочення кількості працездатних блоків ТЕС після атак», — зазначила Буславець.

В енергосистемі України працюють 6 енергоблоків АЕС, з них три перебувають у плановому ремонті.

Виробництво електроенергії на ГЕС та ТЕС значно скоротилося після ракетних атак. Виробництво ВЕС та СЕС перебуває на сезонному рівні.

Борг «Укренерго» перед «Гарантованим покупцем» та, як наслідок, перед «зеленими» виробниками становить 22,9 млрд грн.

У квітні споживання газу в Україні нижче за рівень минулого року на 18%, і на 53% – аналогічного періоду 2021 року.

Видобуток газу у квітні вищий за аналогічний період 2023 року на 1%.

Загальний рівень запасів природного газу в українських ПСГ становить 7,8 млрд кубометрів, що вище за середній рівень у 2015-2018 роках на 4%, але нижче ніж торік на 10%. З них 0,64 млрд кубометрів – газ нерезидентів.

У квітні закачування газу до ПСГ у середньому становить 16 млн куб. м на добу.

Ціни на оптовому ринку електричної енергії в ОЕС України за останній тиждень зросли на 53% у робочі дні. Індекс базового навантаження цього робочого тижня становив у середньому 3 838 грн/МВт∙год. За квітень 2024 року індекс ринку на добу вперед базового навантаження становить 2732 грн/МВт∙год, що на 6% нижче за показник березня.

У квітні «Нафтогаз» продовжує замість імпорту закуповувати газ українського видобутку. Через «Нафтогаз Трейдинг» на біржі вже придбано 91 млн кубометрів ресурсу поточного місяця по 12,1 тис. грн без ПДВ за 1 тис. кубометрів (загальний обсяг купівлі газу в 2024 році – 260 млн кубометрів). Минулого року «Нафтогаз» імпортував 1,8 млрд куб. м із Європи замість закупівлі газу внутрішнього видобутку.

Гідроенергетики ввели в роботу після поточного ремонту два агрегати на одній із гідроелектростанцій сумарною потужністю 46 МВт. З початку масованих атак росіян на енергетичну інфраструктуру України у березні 2024 року пошкодження зазнали Дніпровська, Дністровська та Канівська ГЕС. Раніше гідроенергетики відновили близько 1500 МВт потужностей, які зазнали пошкоджень під час обстрілів минулого опалювального сезону.

Подякувати 🎉