Facebook Pixel
IT

Як мислення FOMO пов'язане з бумом штучного інтелекту

Багато споживачів зараз безпосередньо взаємодіють із ШІ через додатки на кшталт ChatGPT або через узагальнені результати пошуку в Google чи Apple. Вони також можуть стикатися із зображеннями, згенерованими ШІ, у соціальних мережах. Але це не те, що рухає економічне зростання.

ШІ поки що чинить прямий вплив на економіку через капіталовкладення технологічних та інших компаній в обладнання та програмне забезпечення, необхідні для розширення їх обчислювальних потужностей. Також величезні кошти вкладаються у розвиток енергетичної інфраструктури.

Проте вигоди від збільшення видатків на технології та інфраструктуру ШІ відносно невеликі як з точки зору робочих місць, так і фінансової віддачі, зазначає видання NBCNews.com.

Згідно з оцінкою Сканди Амарнатха, виконавчого директора Employ America, витрати на створення технологій ШІ склали від 16% до 20% реального зростання ВВП США у третьому кварталі 2024 року, і очікується, що вони тільки зростатимуть. Як частка від загальних витрат, інвестиції, пов'язані з ШІ, знаходяться на шляху до того, щоб перевершити частку ВВП, що приписується буму доткомів кінця 1990-х років, і стати такими ж великими, як житло під час міхура 2000-х років.

Динаміка витрат на будівництво нових дата-центрів у США

Динаміка витрат на будівництво нових дата-центрів у США

Технологи, що працюють на нарощування ШІ, говорять про нього не лише як про потенційний засіб для перетворення продуктивності бізнесу, а й як про одне з найважливіших досягнень в історії людства. «На даний момент схоже, що мислення FOMO, а не негайний прибуток, багато в чому рухає поточним циклом», — вважає NBCNews.com.

Довідка. FOMO, Fear of Missing Out (страх пропустити щось цікаве) — психічний стан, який може з'явитися у людини, коли вона побоюється пропустити щось значуще у своєму житті.

«Надрозумні інструменти можуть значно прискорити наукові відкриття та інновації, вийшовши за межі того, що ми здатні зробити самостійно, і, своєю чергою, значно збільшити достаток та процвітання», — написав у нещодавньому блозі Сем Альтман, голова OpenAI.

Водночас лунають голоси, які називають поточний цикл інвестицій у ШІ «бульбашкою», яка, як і у випадку з доткомами та житловим сектором, може луснути та призвести до спаду.

«Надлишкове створення речей, які світу не потрібні або до яких він не готовий, зазвичай закінчується погано», — сказав Джим Ковелло, керівник відділу досліджень інвестбанку Goldman Sachs.

Проте гучні заяви, пов'язані із ШІ, продовжують накопичуватися. Обраний президент Дональд Трамп оголосив 7 січня про угоду на $20 млрд щодо будівництва нових центрів обробки даних у партнерстві з мільярдером з ОАЕ. Пізніше того ж дня група хмарних обчислень Amazon AWS повідомила, що витратить $11 млрд на інвестиції, пов'язані з ШІ, у штаті Джорджія. Раніше цього місяця Microsoft оголосила, що витратить загалом $80 млрд на центри обробки даних із підтримкою ШІ у 2025 фінансовому році. А в грудні японський конгломерат Softbank провів спільну пресконференцію з Трампом, щоб оголосити про $100 млрд на витрати, пов'язані з ШІ у США.

Зростання також спостерігається на фондовому ринку, який мав зірковий 2024 багато в чому завдяки результатам так званої Чудової сімки. Ці сім технологічних компаній: Amazon, Apple, материнська компанія Google Alphabet, материнська компанія Facebook та Instagram Meta Platforms, Microsoft, Nvidia та Tesla зросли в середньому на 63% минулого року, причому Nvidia виросла на колосальні 171%. Разом ці компанії тепер складають третину всієї вартості індексу S&P 500 та забезпечили більше половини його приросту.

Динаміка зайнятості в технологічних секторах у США

Динаміка зайнятості в технологічних секторах у США

За даними Crunchbase, що відстежує дані про венчурний капітал, минулого року приблизно третина всіх інвестицій у стартапи була спрямована в компанії, пов'язані з ШІ.

Крім технологічних компаній, зліт цін на акції спостерігався у компаній, що постачають електроенергію та створюють інфраструктуру. Серед компаній, що отримали вигоду з цього підйому, — Constellation Energy і Vistra, що спеціалізуються на ядерній енергетиці. Минулого року Constellation оголосила про партнерство з Microsoft з метою перезапуску одного з реакторів на АЕС Three Mile Island.

Єдине, чого наразі не вистачає, — це хвилі нових робочих місць, хоча деякі заяви про інвестиції у сферу ШІ їх обіцяють.

ШІ має величезний потенціал для автоматизації ролей, орієнтованих на людину, що може призвести до втрати робочих місць. Історія показує, що всі нові технології зрештою створюють деякі нові професії, але вони також знищують багато з них.

Поки що найпрямішим бенефіціаром поточного інвестиційного імпульсу є будівельна галузь, яка продовжує демонструвати у США здорове річне зростання робочих місць на 2,5%. Витрати на будівництво центрів обробки даних зросли на 43%, порівняно з минулим роком. Зайнятість у секторі комунальних послуг зараз досягла 20-річного піку.

Але інші сектори, які виграли від попередніх технологічних підйомів, особливо професійні та ділові послуги (робота білих комірців), зупинилися. Навіть вакансії в галузі розробки програмного забезпечення впали нижче за допандемічний рівень.

«ШІ підвищує продуктивність програмістів, тому, можливо, зрештою ми не побачимо великого збільшення числа програмістів, найнятих для створення ШІ», — сказав Ед Ярдені, президент Yardeni Research, консалтингової компанії з питань ринку та економіки.

Тим часом економіка США, не кажучи вже про фондовий ринок, все більше залежить від очікувань віддачі від ШІ. Марк Роуен, генеральний директор Apollo Global Management, нещодавно в іронічній манері так описав непомірне вплив очікувань від ШІ на економіку: «Ми поставили всю пенсію Америки на плечі Nvidia».

NBCNews.com резюмує: «Хоча всі згодні з тим, що ставки на ШІ в кінцевому підсумку окупляться з точки зору підвищення продуктивності, ніхто не знає, коли і як станеться реальна віддача для суспільства, яку очікують від розумніших комп'ютерів».

Подякувати 🎉