Facebook Pixel

Хто переможе на Євро-2024: прогнози від ШІ Нострадамуса, математичних моделей і букмекерів

Груповий етап чемпіонату Європи з футболу Євро-2024 триватиме до 26 червня, команди ще розігруються, тому судити про форму окремих збірних може бути зарано. Хоча зазвичай фаворити турніру відомі ще задовго до початку матчів, але тільки на «папері», адже завжди може статися неочікуване. Наприклад, перемога Греції на Євро-2004.

Більшість букмекерів пророкують перемогу Англії. Також серед фаворитів Франція та Німеччина.

Тобто хто стане чемпіоном цьогорічного Євро, залишається у сфері здогадок і надій. Але Speka пропонує покластись на математичні моделі та штучний інтелект, аби дізнатися, хто фаворит турніру та які шанси в України.

Як машинне навчання прогнозує результати матчів

Зазвичай алгоритм не сприймає усі показники однаково, а пріоритет конкретного чинника називають вагою. Наприклад, можна більше враховувати індивідуальні характеристики гравців чи середню результативність команди або ж відсіяти неважливі матчі. Часом проблемою таких методів є саме правильний акцент пріоритетів самими дослідниками.

Франція переможе на Євро-2024: прогноз математиків Люксембурзького університету

Їхні результати показують, що Франція є фаворитом на титул чемпіона Європи з імовірністю перемоги 19,2%, за нею йде Англія з 16,7% та Німеччина, що приймає чемпіонат, з 13,7%.

Дані аналізу такі:

 • історичні дані про матчі збірної;
 • коефіцієнти 28 букмекерських контор;
 • рейтинг гравців (у виступах за збірну та клуби, кількість гравців, що грають у Лізі чемпіонів);
 • економічні чинники (трансферна вартість збірної та ВВП країни на душу населення).

Вчені змоделювали весь турнір 100 тис. разів!

Графік імовірності перемоги та виходу у кожен етап турніру на Євро-2024

Графік імовірності перемоги та виходу у кожен етап турніру на Євро-2024

Шанси України на вихід з групи вони оцінили в 72,3%, але варто зазначити, що всі прогнози робилися до провального матчу Україна-Румунія.

Найімовірнішим фіналом (5,4%) є Англія проти Німеччини, де ймовірність перемоги була б майже 50 х 50. Також вони вважають, що Англія та Франція мають зустрітись у півфіналі.

Англія перемагає у Євро-2024, за прогнозами Opta Analyst

Opta Analyst, що займається спортивними даними, симулювала 10 тис. матчів на своєму суперкомп’ютері. За результатами, найімовірніші перемога Англії – 19,9%. Франція (19,1%). Німеччина (12,4%), Іспанія (9,6%) і Португалія (9,2%) йдуть позаду.

Прогноз переможців та фіналістів Євро-2024 за версією OptaAnalyst

Прогноз переможців та фіналістів Євро-2024 за версією OptaAnalyst

Як ШІ Нострадамус пророкує Англії невдачу

Британський The Sun попросив ChatGPT видати себе за Нострадамуса, той вагався, але все ж погодився зробити прогнози стосовно Євро-2024.

На жаль британського таблоїду, ШІ Нострадамус не був вражений шансами Англії – він передбачив, що «Три леви» пройдуть лише до чвертьфіналу, незважаючи на те, що всі букмекери вважають підопічних Саутгейта одними з фаворитів турніру.

Також він напророкував таке:

 • Італія переможе у фіналі Францію;
 • Джуд Беллінгем стане найкращим гравцем турніру від Англії;
 • Гаррі Кейн стане найкращим бомбардиром команди;
 • Іспанія стане найбільшим провалом турніру;
 • найбільшим сюрпризом буде Данія:
 • Гарета Саутгейта замінить Грем Поттер;
 • Англія виграє Євро-2028.

Які головні проблеми з прогнозуванням матчів шляхом використання ШІ

У відповідь The Page запитав у самого ChatGPT, які головні проблеми можуть бути із прогнозуванням спортивних подій штучним інтелектом. Він навів такі тези:

 • непередбачуваність: спортивні результати можуть бути вкрай непередбачуваними через динамічний характер гри, травми, погодні умови та інші непередбачувані фактори;
 • обмеженість даних: прогнози ШІ значною мірою покладаються на історичні дані, які можуть не повністю відображати поточну форму або стан команд і гравців;
 • упередженість: ШІ-моделі можуть успадковувати упередженість від даних, на яких вони навчаються, що призводить до викривлених прогнозів;
 • складність людського фактора: психологічні та емоційні стани гравців, командна динаміка та стратегічні рішення важко піддаються точному кількісному визначенню для ШІ та будь-якої математики.
Подякувати 🎉