Facebook Pixel

Обшук: як захистити свій бізнес?

Обшуки в компанії: як захиститися та правильно діяти. Фото: УНІАН

Обшуки в компанії: як захиститися та правильно діяти. Фото: УНІАН

Проведення обшуків в українських та міжнародних компаніях — поширена практика українських правоохоронних органів. Як правило, «чистота» компанії не має значення – з обшуками приходять до всіх. Водночас їхня статистика правоохоронними органами не публікується, а Єдиний державний реєстр судових рішень не дозволяє повністю побачити об’єктивну картину. The Page дізналося, що ж насправді відбувається під час обшуків, як правильно діяти співробітникам компаній та яких помилок варто уникати.

З аналізу реєстру судових рішень можна констатувати, що кількість обшуків в Україні щорічно зростає. Якщо у 2017 році судами було видано 120 тис. ухвал на їхнє проведення, то у 2019-му їх було вже понад 190 тис. А порівняно з 2012 роком цифра таких клопотань наразі зросла у 45 разів. За даними юристів, кількість обшуків в Україні у 2021 році становить близько 200 випадків на день.

«Практика обшуків настільки розповсюджена та колосальна, що силовиків не бентежить, чи обшук проводитиметься у міжнародній компанії, чи в українській – в обох є майно, що можна вилучити. Незаконний обшук завжди проводиться з надмірним застосуванням сили з боку правоохоронців, відбувається вилучення абсолютно всієї техніки, особистих мобільних телефонів присутніх під час обшуку, грошових коштів, із порушенням правил відеофіксації. Обшук проводиться одночасно у кількох приміщеннях, унеможливлюючи присутність адвоката та власника в усіх кімнатах одразу. Також під час незаконного обшуку правоохоронці можуть навмисно трощити стіни, двері, вилучати всі предмети, залякувати власників приміщення – робити все, аби ви відчували себе некомфортно та боялися».

Анастасія Гурська

Анастасія Гурська

Голова комітету із захисту бізнесу Спілки українських підприємців

Сьогодні відсутність в діяльності компанії навіть натяку на ведення злочинної діяльності не забезпечує її власників «імунітетом» від обшуків. Адже отримати ухвалу судді на проведення обшуку слідчому не так уже й важко, тож формально його дії вважатимуться законними, навіть якщо підстави для них не витримують жодної критики.

Telegram Logo

Обшук є законним, якщо слідчим суддею встановлені достатні підстави вважати, що:

 • було вчинено кримінальне правопорушення;
 • відшукувані речі і документи мають значення для досудового розслідування;
 • відомості, які містяться у відшукуваних речах і документах, мають доказове значення і можуть бути використані під час судового розгляду;
 • відшукувані речі, документи або особи знаходяться у зазначеному в клопотанні житлі чи іншому володінні особи;
 • за встановлених обставин обшук є найдоцільнішим та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування, встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб, а також заходом, пропорційним втручанню в особисте і сімейне життя особи.

Як грамотно діяти під час обшуку в компанії?

До вас прийшли з обшуком, хоча ви «нічого такого не робили»? Можливо, ваш контрагент став фігурантом кримінального провадження та є підозри, що ваша фірма була задіяна у його схемах. А, можливо, з вами хоче звести рахунки конкурент чи правоохоронці самі створюють вам проблему, щоб потім її «вирішити». Частіше з обшуками приходять за фінансовими статтями, такими як ухилення від сплати податків, шахрайство, розтрата, відмивання коштів, отриманих незаконним шляхом тощо.

Коли такі «гості» застають зненацька, це призводить до ряду проблем, яких можна було б уникнути за належної підготовки. Звідси і перша помилка компаній — відсутність адвоката, з яким підписано договір і від якого отримана попередня консультація.

Отже, перед початком проведення обшуку вам повинні вручити копію ухвали (на підставі якої він проводитиметься). У документі обов’язково потрібно перевірити такі моменти:

 • строк дії ухвали, який не може перевищувати одного місяця від дня постановлення ухвали;
 • прокурора, слідчого, який подав клопотання про обшук;
 • положення закону, на підставі якого видається ухвала;
 • житло чи інше володіння особи або частину житла чи іншого володіння особи, в яких має бути обшук;
 • особу, якій належить житло чи інше володіння, та особу, у фактичному володінні якої воно знаходиться;
 • речі, документи або осіб, для виявлення яких проводиться обшук.

Адвокат юридичної фірми «Ілляшев та Партнери» Денис Нєнов розповідає, що у більшості випадків до обшуку не проводиться достатній об’єм слідчих і оперативно-розшукових дій.

Quote«У зв’язку з цим, на мою думку, в ухвалах про дозвіл на проведення обшуку рідко вказується детальній перелік речей і документів, які підлягають вилученню, що дає слідчому необмежену свободу дій. У більшості випадків слідчі вважають, що закон їм дозволяє вилучати абсолютно все, що знаходиться на місці проведення обшуку. Водночас передбачена законом пряма заборона вилучати електронну техніку (мобільні термінали та електронні інформаційні системи) на практиці не діє, що призводить до фактичного блокування діяльності компанії, в якої провели обшук», — розповідає він.

Експерт зазначив: якщо в офіс компанії прийшли з обшуком, невірним рішенням буде відразу відкрити двері, не повідомивши керівництво, і не дочекавшись адвоката. Не виключено, що у співробітників заберуть телефони або заборонять робити дзвінки і це позбавить вас можливості залучити адвоката. Слід поставити комп'ютер на пароль, найцінніше заховати в кишенях (якщо виходить). В ідеалі дочекатися адвоката до початку обшуку. Але якщо правоохоронці рішуче налаштовані і, незважаючи на прохання, почнуть вибивати двері або зрізати замки, для запобігання псування майна варто відкрити.

Необхідно відразу заявити слідчому/детективу/прокурору про бажання скористатися допомогою адвоката, вказавши його дані, і вимагати відкласти обшук до його прибуття. Оскільки хід даної слідчої дії фіксується за допомогою відеозапису, необхідно озвучити вимогу про адвоката на самому початку обшуку. Також варто попросити співробітників правоохоронних органів представитися і пред'явити службові посвідчення, виписати їхні дані. Помилкою є відмова від отримання рішення про проведення обшуку: цей документ потрібен для оскарження дій правоохоронців під час обшуку і повернення вилученого майна через суд.

Рекомендується знімати те, що відбувається на телефон або камеру, оскільки доступ до проведеного слідчим запису є обмеженим відповідно до закону. Водночас відеофіксація повинна проводитися таким чином, аби техніка фіксувала саме дії слідчого, а не приміщення загалом, чи окремих його кімнат.

При виборі лінії поведінки стосовно «гостей» варто уникати крайнощів: перешкоджати їм фізично й агресивно себе вести, або навпаки — допомагати їм проводити обшук (рухати шафи тощо). Поширеною помилкою є бесіди зі слідчим і надання пояснень. Не варто забувати, що його завдання — збір доказів для кримінального переслідування. І співробітники компанії не зобов'язані відповідати на запитання під час обшуку, навіть якщо на них тиснуть.

Важливо знати, що обшук проводиться тільки в одній кімнаті. Не можна допускати його проведення одночасно в декількох приміщеннях. Всі присутні повинні в них знаходитися. Стежте за кожною дією слідчих, особливо в кабінетах, де є сейф, договори, документи на бухгалтерію тощо.

«Реалії показують, що обшук може використовуватися як інструмент впливу, шантажу, незаконного збагачення як правоохоронцями, так і конкурентами або замовниками в особі знову ж таки правоохоронців. Окрім того, нерідкими є випадки, коли дозвіл на обшук є обґрунтованим, проте під час обшуку допускається значна кількість процесуальних порушень, фальсифікацій або в подальшому власник не може повернути вилучене у нього майно. Один із гучних випадків відбувся в Одесі в лютому минулого року під час обшуку компанії «Дес груп». Правоохоронці вголос обговорювали, кому які речі потрібні, ламали меблі, викрадали майно (навіть скотч), їли офісну їжу, знищили камеру, яка їх фільмувала. За словами працівників підприємства, серед осіб були працівники конкуруючої фірми, які вказували правоохоронцям, яке майно слід вилучити. Крадії не знали про те, що камери магазину були ввімкнені та зафіксували їхні дії. Це призвело до гучного резонансу та подальшого службового розслідування».

Іван Холондович

Іван Холондович

Керуючий партнер Адвокатського об’єднання Legal Strategy

Зауважимо, що позиція «не хочу сваритися зі слідчим» є помилковою. Потрібно вносити до протоколу обшуку свої заяви, зауваження щодо будь-яких порушень при його проведенні. Слід писати про те, що видається незаконним.

Варто знати, що слідчим заборонено забирати ті речі, право на вилучення яких не передбачено в ухвалі суду, крім тих, які пов'язані з вчиненням кримінального правопорушення (містять на собі його сліди, є засобом його здійснення тощо; зброю і наркотики). Іноді при вилученні коштів або інших цінностей людина через стрес або незнання вказує, що це майно їй не належить. Така позиція значно ускладнює процес його повернення.

Також після закінчення обшуку обов`язково отримайте другий примірник протоколу. Цей документ, разом з копією ухвали про проведення обшуку, необхідний для повернення вилученого майна в судовому порядку.

Реальний випадок

Засновник американсько-української компанії ITW SYSTEMS Олександр Лопатін розповів, що в його компанію прийшли із обшуками 26 серпня 2021 року. Представники ДФС посилалися на ухвалу суду про витребування документів, які нібито мають регулювати взаємовідносини ITW SYSTEMS із рядом компаній. Ті компанії, зі свого боку, нібито підозрюються у несплаті податків.

«Водночас за місяць до самого обшуку ми отримали запит від ДФС щодо надання таких документів, але оскільки взаємовідносини із вказаними компаніями у нас відсутні, ми це зазначили в офіційній відповіді. Саме тоді компанія-дистриб’ютор узагалі не отримувала жодних запитів від ДФС про надання будь-яких документів або матеріалів».

Олександр Лопатін

Олександр Лопатін

Засновник американо-української компанії ITW SYSTEMS

Бізнесмен розповів, що слідчий ДФС отримав дозвіл суду на проведення обшуків, обґрунтувавши їхню необхідність тим, що доступ неможливий у добровільному порядку. «Але це абсолютно не відповідає дійсності. Суддя не перевірила достовірність фактів. Нам немає чого приховувати, тому, звісно, якщо наша письмова відповідь представників ДФС не задовольнила, або якщо було б відповідне рішення суду, ми б безперешкодно і добровільно надали можливість ознайомитися з усіма документами», — обурюється Лопатін.

За його словами, наразі вказане вище кримінальне провадження розслідується як ухилення від сплати податків, водночас відсутнє навіть рішення органів податкової служби про наявні порушення. «Справа розслідується на підставі якихось «припущень» працівників податкової поліції. Але для представників ДФС, судячи з усього, закони не писані, а мета далека від бажання з’ясувати істину. Відповідно, дозвіл на обшуки був отриманий слідчим обманним шляхом, а самі обшуки є незаконними. Чи роблять подібні незаконні дії ДФС Україну більш привабливою для інвестицій? Чи порекомендую за таких обставин я комусь інвестувати в Україну?», — резюмує він.

До речі, в Україні бувають випадки, коли слідчі проводять обшук навіть без відповідної ухвали слідчого судді, після чого намагаються «легалізувати» проведену процедуру та її результати.

Керівник юридичної фірми «Барген» Дмитро Никифоров пояснює, що для правоохоронців немає проблеми зареєструвати кримінальне провадження, закон дозволяє це робити у кілька кліків.

«Останнім часом вони допитують у якості свідків своїх же працівників, що створює ілюзію збору доказової бази. З виписками з баз податкової та своїми ж свідками слідчі йдуть до суду і отримують рішення про дозвіл на проведення обшуку. Також створення Бюро економічної безпеки і ліквідація діючих економічних підрозділів у поліції, СБУ, податкової викликають бажання правоохоронців активно «відпрацьовувати» бізнес, поки вони ще мають такі повноваження. Непоодинокі випадки обшуків «на замовлення», коли конкуренти чи бізнес-партнери у разі корпоративного конфлікту заручаються підтримкою правоохоронців і діють в інтересах однієї сторони. Підстави для обшуку сформулювати просто, оскільки суди не проводять ретельної перевірки доказів слідчих», — пояснює він.

Отже, враховуючи широкий спектр повноважень органів досудового розслідування, правоохоронці поки що мають широкі можливості для зловживання своїми правами під час слідчих дій. Основні протизаконні дії силовиків відбуваються через порушення відеофіксації обшуку, необ’єктивних понятих, неналежної фіксації доказів у протоколі, вилучення всієї техніки компаній тощо. Водночас за діючим Кримінальним процесуальним кодексом України, ухвала про дозвіл на обшук не підлягає оскарженню. Тому спроби бізнесу пояснити слідчому свою невинуватість не дають жодної користі. Бізнес залишається сам на сам зі своїми проблемами. І тільки гучне оприлюднення порушень слідчих дає шанс на те, що закон повернеться обличчям до тих, хто своїми податками забезпечує функціонування перевіряючих органів.

Коментарі

Всі новини