Бізнес-барометр. Хто б'є по рейтингу Володимира Зеленського: 31 серпня — 6 вересня

Інфографіка: The Page

Інфографіка: The Page

На початку кожного тижня The Page традиційно публікує свій «Економічний барометр». Він відображає вплив рішень українських чиновників на рейтинг президента Володимира Зеленського. У цьому нам допомагають глави найбільших бізнес-асоціацій, експерти, політологи та підприємці.

Хто і як впливав на рейтинг президента з 31 серпня по 6 вересня

Сергій Вовк
Негативно
Сергій Вовк
Суддя Печерського районного суду

Суддя Печерського районного суду Сергій Вовк задовольнив вимогу шести офшорних компаній, пов'язаних із братами Суркісами, зобов'язавши Приватбанк виплатити їм $350 млн.

Йдеться про позов офшорних компаній братів Суркісів до державного Приватбанку щодо порядку виконання рішення суду від 2017 року про зобов'язання фінустанови обслуговувати їхні депозити, заборгованість за якими позивачі оцінюють у $350 млн (приблизно 10 млрд грн). Позиція Приватбанку полягає в тому, що всі його зобов'язання перед компаніями Суркісів було виконано під час конвертації їхніх коштів в акції банку.

The Page
Коментар The Page

Це рішення негативно позначиться на рейтингу президента Володимира Зеленського, оскільки, за словами міністра юстиції Дениса Малюськи, у судовому процесі було використано «практично всі можливі судові маніпуляції», зокрема, залучення формального відповідача фізичної особи для зміни підпорядкованості справи, маніпуляція із судовим збором, маніпуляція з вибором судді (ідентичні заяви подавалися одна за одною, допоки система не розписала справу на певного суддю), а також маніпуляція зі способом забезпечення, яке було практично ідентичним позовним вимогам.

Рішення спричинило різку критику більшості чиновників, експертів та інших. Так, прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що воно буде оскаржено, Малюська назвав рішення «абсурдним», а сам Приватбанк взагалі заявив про те, що дивіденди фінустанови до державного бюджету можуть значно скоротитися.

Андрій Холодов
Негативно
Андрій Холодов
Народний депутат від партії «Слуга народу», заступник голови податкового комітету

Нардеп від партії «Слуга народу» Андрій Холодов гостро критикує приватизацію готелю «Дніпро» в соціальних мережах і колонках в українських ЗМІ. Він, зокрема, стверджує, що стартову вартість занизили втричі, ґрунтуючись на махінаціях із торішньою звітністю «Дніпра». «Фонд держмайна маніпулював фінансовою звітністю підприємства й почав продаж за методикою «малої приватизації». Така процедура не передбачає обов'язкової незалежної оцінки майна, що дає змогу й далі маніпулювати ціною», — заявляв він у колонці liga.net.

Ба більше, нардеп стверджує, що «перемога» з приватизацією готелю поступово перетворюється на «зраду». За його словами, «так завжди буває, коли важливі справи доручають клоунам». Спочатку він говорив, що аукціон виграв російський гральний магнат Олег Бойко, потім стверджував, що Олександр Кохановський (який і придбав готель) не фігурує в документах компанії «Смартленд», а це означає, що переможець аукціону подав до Фонду держмайна неправдиві дані про бенефіціарів. Холодов додає, що глава відомства Дмитро Сенниченко заявляв, що звернеться «до правоохоронних та інших держорганів», щоби ті перевірили, чи не використовують переможці аукціону російські гроші, проте Фонд цього не зробив.

Крім того, на початку вересня Холодов заявив, що «Смартленд», яка збирається будувати на території готелю кіберспортивну арену, братиме кредит для оплати купівлі готелю у РВС-банку, який належить Руслану Демчаку — колишньому народному депутату від БПП. РВС-банк був замішаний у конфлікті навколо готелю «Либідь» через невиплачений банківський кредит, у якому готель був заставою.

«Кредит було взято в банку ТАС, потім він перейшов у Swedbank, потім у банк «Омега», потім останній пішов на ліквідацію, а Фонд гарантування вкладів продав залишки Руслану Демчаку, який і спробував отримати контроль над готелем «Либідь». Тодішній власник готелю Скоробогатов заявляв, що РВС-банк діє в інтересах VS Energy російського кібербізнесмена Олександра Бабакова», — стверджує Холодов.

The Page
Коментар The Page

Така позиція негативно відіб'ється на рейтингу глави держави, оскільки сам Зеленський підтримує приватизацію, називаючи аукціон із продажу «великим успіхом». Ба більше, схвалюють її й більшість чиновників, оскільки готель продали за 1 млрд 111 млн грн, що в 14 разів більше від початкової ціни. Варто уточнити, що Олександр Кохановський і його партнери придбали готель для того, щоби перетворити його на великий інфраструктурний кіберспортивний проєкт.

«Ми перетворимо його на перший готель у світі, який повністю підготовлений для киберспортивних івентів. У ньому будуть не тільки атрибути топового готелю (ресторани, бари, SPA-зони, фітнес-центри), а й унікальні киберспортивні елементи», — пояснив він, додавши, що компанія «Смартленд», яку вказано як покупця готелю, є одним із партнерів.

Дмитро Разумков
Позитивно
Дмитро Разумков
Голова Верховної Ради України

Верховна Рада проголосувала за законопроєкт, який передбачає перехід із паперових трудових книжок на електронні, а також автоматичне призначення пенсії. Передбачається, що після ухвалення законопроєкту буде встановлено п'ятирічний перехідний період для того, щоби внести відомості про трудову діяльність працівників із паперових трудових книжок до державного реєстру (у вигляді відсканованих або зацифрованих копій документів). Водночас до кінця перехідного періоду можна буде використовувати як паперову, так і електронну форму відомостей, які є або які вже внесено до держреєстру.

The Page
Коментар The Page

Це позитивно позначиться на рейтингу Зеленського, оскільки, за словами експертів, українцям не потрібно буде збирати довідки для підтвердження трудового стажу в разі втрати трудової книжки. І загалом населенню країни буде простіше оформитися на роботу. Варто зазначити: крім того, що документ поступово зробить призначення пенсій автоматичним, він також зменшить навантаження на роботодавців і фізосіб-підприємців.

Михайло Федоров
Позитивно
Михайло Федоров
Віцепрем'єр-міністр, міністр цифрової трансформації

Мінцифри працює над віртуальною вільною економічною зоною для IT-компаній Дія.City, яку планують запустити до початку 2021 року. Дія зони поширюватиметься на всю територію української юрисдикції.

The Page
Коментар The Page

Ініціатива позитивно вплине на рейтинг президента, адже, за словами Федорова, йдеться про створення реєстру — цифрової книги, де компанія зможе реєструватися. Це нові умови для компаній, щоби були прозорі відносини. Компанії зможуть офіційно наймати людей, прозоро сплачувати податки, а правоохоронні органи не заважатимуть їм працювати.

Warning icon Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Коментарі

Всі новини