Facebook Pixel

Porsche Macan S: вперед, у минуле!

Львів ховає найцінніше подалі від натоптаних туристичних стежок. Ганяємо по трасі самого східного «гран-прі», прокладеної в центрі міста і нітрохи не змінилася за 90 років.

Лемберг — культурна столиця України і місто унікальної долі, який встиг в ХХ столітті побувати в складі відразу чотирьох країн. Але його стіни пам'ятають не тільки облоги-канонади, а й битви найбільших лицарів керма — Рудольфа Караччиоло і Ханса Штука, П'єра Вейрона і Ернста Бурггаллера. Проте львівський гран-прі — одна з найбільш невідомих сторінок міжвоєнної історії автоспорту. Варшавяни з ревнощами дивився на проведення гонок вищого рангу провінціалами — самому йому не вдалося організувати нічого подібного. А після масової міграції львів'ян в 1945-1947 рр. на т. зв. «Повернуті землі» історія міста виявилася нікому не потрібною.

Ось тому львівська траса — справжня машина часу. Стоп-кадр. У світі просто не залишилося інших вуличних трас в їх первозданному вигляді. У Монте-Карло, По, Женеві, Барселоні спрямляются повороти, розширювалися дороги, зрізали купини, бруківку замінювали асфальтом. Тут же все залишилося таким же, яким було в 30-е: ні конфігурація, ні покриття особливо не змінилася. Але який шанувальник автогонок встоїть перед спокусою пройняти по трасі 90-річної давності? Тим більше що завдяки старим фотографіям і допомоги архіваріуса львівських гонок Артема Атояна, до сантиметрів відомі не тільки місце старт-фінішу, а й траєкторії проходження віражів. Поїхали?

Telegram Logo
Фото: архів Сергія Суховського

Фото: архів Сергія Суховського

Чому раптом позашляховик? Скільки-небудь швидко по настільки нерівній дорозі не проїде жоден спорткар. Тому вибір і ліг на цей Macan кольору green mamba, що поєднує спорткаровской динаміку і керованість з енергоємної підвіскою і кроссоверним артикуляцією осей.

Крім того, німецький бренд опосередковано пов'язаний з львівською трасою — частіше за інших тут перемагали автомобілі, сконструйовані безпосередньо Фердинандом Порше або ж під його керівництвом — Austro-Daimler ADM 6 Sport і ADR 12/100, Mercedes SSK і SSKL. Важливо і те, що пізніше Штук і Бурггаллер стануть соратниками Порше в його спортивних програмах.


«Я в захваті від траси. Чи не припускав, що маєте тут щось подібне. Вона першокласна і ні в чому не поступається трасі в Монте-Карло ».

Ханс Штук фон Вілиця


Зараз вже важко зрозуміти, чому саме львів'яни одними з перших розгледіли переваги даного формату. Але факт є факт — план і документація вуличної траси були готові вже в 1928-му — на рік раніше, ніж Circuit de Monte-Carlo. Вибір припав на вулиці Пельчінская, Стрийська та Гвардійська, що з'єдналися в 3041-метровий «львівський трикутник». Протяжність прямих (58,8% траси) і нечисленність поворотів (11 правих і 8 лівих) компенсувалися їх різноманітною конфігурацією, вузькістю обрамлених високими бордюрами доріжок і 3D-рельєфом з 55-метровим перепадом висот. Старт давався на рівнинній ділянці (довга ліва дуга), потім йшов подвійний правий поворот, який виводив пелетон до затяжного підйому. Який не тільки різко піднімався вгору, а й звивався що той аспид, позбуваються старих шкури. Кілька поворотів і «трикутник» ще стрімкіше падав вниз — зовсім як атакуючий орел-змієїд. З старт-фінішній прямій він з'єднувався найповільнішим на всій трасі поворотом. Виходило «три в одному» — тут тобі і фрагменти «кільця», і підйому на пагорб, і овалу. І ... льодових трас, на яких ганялися взимку для підтримки форми.

Фото: Олександра Ершова

Фото: Олександра Ершова

З бруківці, викладеної базальтової кладкою, по слизькості під час дощу могли посперечатися хіба що трамвайні колії на стартовій прямій. А лило в столиці Галичини щедро — лише одна з чотирьох вуличних гонок пройшла посуху. Так, рейки зустрічалися і на інших трасах (наприклад, в Греноблі і Порто), але тут гонщикам доводилося їхати по ним майже третина (!) Дистанції. У підсумку після першої ж гонки трасу віднесли до найскладнішим.

Багато команд не наважувалися їхати до Львова саме через це калейдоскопа форматів. Але не Mercedes, для якого Порше сконструював найбільший спорткар 30-х — SSKL, одночасно впевнено почував себе і в ралійної, і в кільцевій, і в гірській дисциплінах. Сам будучи гонщиком, Порше обожнював вирішувати подібні багаторівневі завдання. І зерна його універсальності впали в благодатний грунт, адже фактично наш Macan — це Cayman в кроссоверним форматі. Спритний, як саламандра і стрімкий, як мамба — при старті з місця він обганяє навіть реактивний літак. І всеїдний, як ревний хижак.

Фото: архів Сергія Суховського

Фото: архів Сергія Суховського

В гостях у «Жоржа»

Віддаючи данину традиціям, в місті Лева я зупиняюся в тому ж готелі, в якому розміщувалися персонально запрошені гонщики. Незважаючи на розташування в самому серці міста, він дозволяв пілотам гарненько виспатися, оскільки займав майже квартал і мав «власну акустику» — внутрішній двір. А виспатися було вкрай важливо — тренувальні заїзди проходили в 04: 00-06: 00. Крім того, «Жорж» був своєрідним офісом гонки — біля входу і в фойє вивішувалися релізи, а у вітрині ресторану виставлялися призові кубки на чолі з «гран-прі». Там же проводилися вшанування переможців. З готелем пов'язано і безліч окологогоночних історій, що ілюструють звичаї того часу. Наприклад, передісторію протистояння Штука і Караччиоло в 1932 році. Роком раніше перший з них відразу виграв у Львові, не зустрівши гідного опору. Причому для непереможного в гірських гонках пілота цей успіх став дебютним у «кільці». А поки він освоювався в «рівнинних» змаганнях, саме «Карач» відібрав його титул «царя гори». У день гонки Штуку так і не вдалося виспатися — всю ніч гавкав песик його майбутньої дружини Паули фон Резнічек, відомої тенісистки і журналіста Berliner Tageblatt. Коли Штук відкрив штори, то побачив, що з-під постілки, на якому спала собачка, сочилася вода плюс до нього були підведені два електричних дроти...

ТТХ і ціни на Porsche Macan S і його конкурентів (млн. грн)

ТТХ і ціни на Porsche Macan S і його конкурентів (млн. грн)

Я теж встаю раніше сходу щоб До 04:00 бути біля входу в парк. Саме тут розташовувалися стартова решітка, бокси, суддівський місток і дві з п'яти трибун. Сумарно вони вміщували 3,9 тис. Глядачів і, незважаючи на вкрай дорогі квитки і дику інфляцію початку 30-х, завжди були зайняті. Навіть під час дощу гонка збирала 50-60 тис. Чоловік — солідна цифра як для 295-тисячного міста, а подивитися на тренування ні світ ні зоря вставало до 5 тис. Глядачів. Але зараз нашими мимовільним глядачем став самотній двірник.

Обираю настройку Sport Plus, яка активує Launch Control, видихаю і, подумки вистріливши з Цитадельній гармати, давала старт гонці, і наступаю двома ногами на акселератор. І вже через три секунди електроніка починає відловлювати автомобіль — навіть будучи сухий, бруківка слизька як мило. І куди більш нерівна, ніж здалося вчора під час ознайомчого проїзду. Як «Карач» на цих купинах зміг розігнатися до 200 км / год — розуму не зрозуміло. "На Пельчінской рейки на час гонок заливали гіпсової сумішшю — згадує своє львівське дитинство фантаст Станіслав Лем. Не дарма ж Руді заслужив титул regenmeister за безпомилкове пілотування під час дощу. Можете собі уявити яке було мчати в дощ по такій трасі мотогонщикам.

Фото: Олександра Ершова

Фото: Олександра Ершова

00:00

900 метрів стартовій прямій переходять в подвійний правий поворот, що виводить пелетон на затяжний підйом. З'їхавши з рейок, Macan немов видихає з полегшенням, система стабілізації заспокоюється і тільки PDK продовжує міняти передачі зі швидкістю револьвера. «Протягом кола я робив від 29 до 36 перемикань — згадував один з постійних учасників Ян Ріппер. — Вся гонка була фізично і морально стомлюючої ». Що вже говорити про менш досвідчених і підготовлених гонщиків — часом їх в буквальному сенсі діставали з кокпітів. Але ж у Львові регулярно стартували і пілотесси — саме тут вперше в гран-прі на старт вийшли відразу три амазонки: полька Марія Козміянова, француженка Анет Роз-Ітье і італійська графиня Вітторія Орсіні.

Мені ж залишалося осаджувати свій азарт, повторюючи як мантру «це не асфальт!» і співати осанну штутгратскім інженерам, бо з кожним роком грань між спорткаровской і кроссоверним суттю Macan стає все примарнішими. Особливо вражає система управління вектором тяги — задаючи додатковий імпульс обертання навколо вертикальної осі, вона буквально угвинчує кросовер в віражі. Точь-в-точь як сомельє Christophorus (ресторан на останньому поверсі Porsche Museum) — штопор в пробку рислінг. Але при цьому електроніка робить свою роботу вкрай толерантно, ні на краплю принижуючи мої драйверские амбіції.

Фото: архів Сергія Суховського

Фото: архів Сергія Суховського

1:15

Саме тут — на затяжному підйомі вздовж старого кладовища — у пілотів було єдине місце на трасі, де можна було 10-12 секунд перевести дух. Втім, аварії траплялися і тут: в 1932 році на тренуванні Альфред Брошек точним попаданням зніс стовп. Удар був такої сили, що газовий світильник разом з чавунною опорою полетів на 30 м. Якщо б не він, в яр полетів би сам німець. Macan же проходить цю серію поворотів, дійсно не таку просту, як може здатися на перший погляд, ніби трамвай по рейка. Відчуття просто незабутні: в віражах буквально захоплює дух від бічних прискорень, а вестибулярному апарату психологічно не вистачає кренів (спасибі PDCC) — головних тригерів балансування по лезу бритви.

Брошек був явно нокаутіровн. Зреагувала першим Караччиоло відвіз його до лікарів, а механіки Штука відбуксирували і відремонтували його SSK. І на наступний день майбутній видавець Hamburger Fremdenblatt з перев'язаною головою не тільки під оплески вийшов на старт, але і фінішував другим. На жаль, боротьби колесо-в-колесо між «Карачём» і штук не вийшло — занадто вже легко новенька 8C-2300 Monza відривалася від SSKL в поворотах. І на 37 колі, коли лідери обігнали всіх інших на 4 кола, у «білого слона» не витримала система охолодження.

На своїй вершині, у кадетської школи, «трикутник» робить ще один правий поворот і каменем мчить вниз. У 1933-му гран-прі тривало 3 години і до ближче до фінішу від барабанних гальм пуття майже не було. І частенько «шпилька», виводила гонщиків на фінішну пряму, перетворювалася в автозвалища. А оскільки стояти в тому повороті заборонялося, місця на балконах на тому перехресті коштували часом дорожче, ніж на центральних трибунах. Якщо вдивитися в старі фото, то видно віконні прорізи без рам — найбільш підприємливі господарі їх виймали, щоб якомога більше глядачів могли стежити за перегонами.

Немов розсмакувавши бруківку на смак, Macan вже не скаче на купині і, найголовніше, чудово сповільнюється в кінці Кадетському. Свого часу Порше ввів постулат, в вільній трактовці звучить як «гальма повинні бути« могутніше »мотора, що б помилившись, водій міг виправити ситуацію». І превентивна підготовка до екстреного уповільнення — якщо різко прибрати ногу з акселератора — саме те в кінці настільки швидкісного спуску.

Фото: Олександра Ершова

Фото: Олександра Ершова

1:51

Єдиний шанс відлетіли в мішки з піском — дошкандибав сотню метрів до ремзони. Причому деколи там розігрувалися не менших трагедії, ніж на трасі. По-перше, гарячі голови примудрялися зіткнутися при заїзді в депо, точь-в-точь як у Ле Мані в 1955-му. По-друге, на піт-стопі потрібно було заглушати мотор. А з огляду на те, на яких пекельних сумішах тоді ганялися, завестися було надзвичайно складно. Так, 4-хвилинна затримка через недосконалу систему запалювання коштувала перемоги в гран-прі 1933 року Перу-Віктору Віденгрену — його випередив Ойген Бьyoрнствад, на дозаправку жодного разу так і не заїхав. Тільки в 1985-му норвежець зізнався, що таємно встановив в свою «альфу» пару прихованих баків. Один з яких, за панеллю приладів, в середині гонки лопнув і паливо на основі метанолу бризнуло гонщику прямо в обличчя. Довелося зупинятися прямо на площі і, імітуючи поломку керма, потайки витирати очі.

2:00

На жаль, та гонка став останнім: через бушував кризи гран-прі 1934 року скасували. Оргкомітет перераховував весь прибуток від продажу квитків в фонд боротьби з безробіттям, а й сам залежав від міської скарбниці.

Відновити вуличне гонку по «трикутнику» вдалося тільки в 2000 році, але вже в форматі ретро-ралі Leopolis Grand Prix. Незмінними учасниками якого стають спорткари 356-й, 924-й, 928-й і 911-й моделей буквально з усієї Європи. Водити «олскульние» Porsche і відмовити собі в задоволенні проїхати по трасі гран-прі, що не змінилася за 90 років, практично неможливо. Головне — не нестися так, немов хочеш обігнати саме час.

Фото: архів Сергія Суховського

Фото: архів Сергія Суховського

Тактико-технічні характеристики Porsche Macan S (з пакетом Sport Chrono)

Тактико-технічні характеристики Porsche Macan S (з пакетом Sport Chrono)

Фото: Олександра Ершова

Фото: Олександра Ершова


Коментарі

Всі новини