Facebook Pixel

В Україні різко збільшилася кількість фейкових штрафів за порушення ПДР

Як виявити підроблені постанови про адмінправопорушення. Фото: Сергій Суховський

Як виявити підроблені постанови про адмінправопорушення. Фото: Сергій Суховський

У минулому році в Україні значно збільшилася кількість кібераферістов і з'явився новий різновид шахрайства — підроблені штрафи за порушення ПДР. У середньому наші співвітчизники ставали жертвами електронного обману кожні п'ять хвилин, втрачаючи за облудною схемою приблизно 2,4 тис. грн. На жаль, передумов до того, що ситуація поліпшуватиметься або хоча б стабілізується, немає. Купити «клієнтську базу» (персональні дані водіїв) сьогодні як ніколи легко — достатньо загуглити потрібний запит. Ціна питання — 0,5-2 тис. грн залежно від регіону вибірки та актуальності даних.

Одна з найдієвіших шахрайських схем — липове повідомлення про штраф за порушення правил дорожнього руху. Найчастіше це «листи щастя» про перевищення швидкісного режиму, рідше — про порушення правил паркування. Ставка робиться на те, що обидва штрафи запроваджені нещодавно, до того ж не всі автолюбителі розібралися в тонкощах електронної оплати адміністративних постанов.

Як виявити фальшивий акаунт?

Одночасно на смартфон і електронну пошту водія надходить штрафне повідомлення, що точнісінько повторює оригінальне. У ньому може бути навіть лінк на персональний е-кабінет, який знову-таки зроблений з огляду на оригінальний. А от чого там точно не буде, так це QR-коду з усіма подробицями порушення, який отримує кожен адміністративний протокол. Просканувавши штрихкод, ви потрапите до власного «електронного кабінету водія». Крім того, до цього повідомлення за законом має додаватися фото або відео автомобіля в момент порушення. Ще простіше відрізнити липовий штраф від справжнього за доменами сайтів-відправників. У всіх держструктур вони закінчуються на gov.ua.

Telegram Logo

Куди звертатися, якщо ви стали жертвою аферистів?

Кіберзлочинцям достатньо хвилини, щоб перевести або зняти кошти, тому одразу телефонуйте на 102. Якщо вірити поліції, торік із 241 млн грн, украдених в електронний спосіб, вдалося повернути 189 млн грн. Але навіть якщо ви виявилися досить пильними й не дали себе обдурити, не пошкодуйте пари хвилин — заповніть спеціальну форму на сторінці департаменту кіберполіції або розкажіть про подію оператору гарячої лінії 0800-505-170. Це допоможе розкрити вже скоєні або запобігти кіберзлочинам, що плануються.

Коментарі

Всі новини