Facebook Pixel

Поради потопаючим: що робити, якщо автомобіль провалився під лід

Фото: automail

Фото: automail

Поради потопаючим: що робити, якщо автомобіль провалився під лід

Снігопади і морози, які так тішили нас ще тиждень тому, до 31 грудня, на жаль, не протримается. Разом із теплом відтає і лід, що скував водойми. А значить, почнеться «сезон підлідної їзди», як називають його співробітники ДСНС.

Щорічно в лютому-березні попри попередження Державної служби України з надзвичайних ситуацій під лід іде 20-30 автомобілів. Найчастіше це транспортні засоби рибалок, які заради економії часу надають перевагу паркуванню не на березі, а на льоду. Усе більш впевнену конкуренцію їм складають усілякі дрифтери та блогери. Дякуємо їм за це — завдяки їхнім відео в нас є можливість поетапно розібрати алгоритм порятунку з автомобіля, який тоне, та збільшити шанси на порятунок останнього. Отже, якщо ваші ангели-охоронці не змогли відмовити вас, то хоча б мінімізуйте ризики.

Покрокова інструкція: як вибратися з авто, що потрапив у полин. Фото: Сергій Суховський

Покрокова інструкція: як вибратися з авто, що потрапив у полин. Фото: Сергій Суховський

1. Пройдіться пішки передбачуваним маршрутом з інспекційною метою. Підказками можуть служити свіжі сліди інших автомобілів. Потрібно переконатися в тому, що лід всюди достатньої товщини й на шляху немає вимоїн, лунок, тріщин і пролизнів. Тільки для повного профана крижане поле виглядає цілісним. Насправді на будь-якій водоймі товщина льоду різна. На більшій глибині вода замерзає повільніше — ключі, що б'ють із дна, підігрівають лід «ізсередини», струмки та каналізаційні стоки — з боків, а температурні коливання повітря розширюють і стискають лід, створюючи «пропарини».

Telegram Logo
Покрокова інструкція: як вибратися з авто, що потрапив у полин. Фото: Drive

Покрокова інструкція: як вибратися з авто, що потрапив у полин. Фото: Drive

Біля берега, у районі перекатів і бистрин, у місцях злиття річок, на вигинах, закрутах, біля предметів, що вмерзли, лід завжди тонший. Прислухайтеся та придивляйтеся до його поведінки — якщо під ногами лід тріщить або «свистить», краще не продовжувати.

Так само уникайте місць поблизу густих очеретів, де ростуть дерева та стирчать корчі, — там лід завжди тонший. Як і під кучугурами — шар снігу перекриває доступ холоду до льоду. Тому найбезпечніше виходити на берег там, де лід видно і його не вкрито снігом. Міцність льоду легко відрізнити за кольором. Найміцнішим є лід блакитного кольору, а от білий є принаймні вдвічі тоншим. Матово-білі, жовтуваті або сірі ділянки потрібно не лише об'їжджати, але й обходити. Найбільшу небезпеку становлять темні ділянки — вони швидше за інші прогріваються на сонці, а отже, і стоншуються.

Безпечна товщина льоду для проїзду автомобілів починається з позначки 30 см.

2. Висадіть усіх пасажирів. Одне діло — рятуватися самому й зовсім інше — відповідати за когось ще. Хто знає, чи вміють вони плавати та як поводяться в позаштатних ситуаціях?

Покрокова інструкція: як вибратися з авто, що потрапив у полин. Фото: Костянтин Михалачі

Покрокова інструкція: як вибратися з авто, що потрапив у полин. Фото: Костянтин Михалачі

3. Підготуйте «аварійний молоток», комплект запасного одягу та взуття, поклавши його до герметичного пакета або сумки. Туди також варто скласти водійське посвідчення та техпаспорт на автомобіль. Навіть якщо вам вдасться залишити автомобіль, що тоне, ви в будь-якому разі промокнете. А вітер і мороз на відкритій території лютують куди сильніше, ніж на березі, — мокрий одяг моментально обмерзне. До другого пакета покладіть дрова, рідину для розпалювання багаття та сірники/запальничку.

4. Намагайтеся не кататися поодинці — у вас має бути автонапарник. І не тільки для зберігання пакетів і фільмування паралельним курсом — в ідеалі для того, щоб у разі чого друге авто могло витягнути ваш автомобіль. Тобто воно має бути взутим у пристойну зимову гуму та мати лебідку або в найгіршому разі гак з уже одягненим ривковим тросом максимальної довжини.

Покрокова інструкція: як вибратися з авто, що потрапив у полин. Фото: Nokian

Покрокова інструкція: як вибратися з авто, що потрапив у полин. Фото: Nokian

Перед виїздом переконайтеся, що буксирувальні вушка на вашому автомобілі цілі й чи є вони взагалі — сьогодні навіть у кросоверах стаціонарні вушка замінюють такими, що вкручуються. Якщо це саме ваш випадок, не полінуйтеся встановити їх.

Але пам'ятайте: виїжджати на незнайомий лід одночасно двома автомобілями — ризик ще більший.

5. Опустіть скло, щоб розблокувати двері. Автомобілі рідко провалюються під лід одразу обома осями, а отже, у вас буде 5-20 секунд на те, щоб його залишити. Якщо ви не зможете відчинити двері, є шанс вибратися назовні через віконний отвір. Пам'ятайте, що першою тоне найважча частина — та, де розташований моторний відсік. Якщо встигли вибратися назовні, спробуйте відчинити всі бічні двері — так ви зможете уповільнити занурення, а то і взагалі залишити автомобіль на поверхні. І якщо все сталося на мілководді, є шанс витягти його своїми силами. Опускати скло необхідно ще й тому, що у воді склопідіймачі може закоротити, а «аварійними молотками» оснащуються далеко не всі комерційні транспортні засоби, не кажучи вже про особисті.

6. Якщо ви знехтували всіма перерахованими вище порадами й виявилися замкненими на дні водойми, ще не все втрачено. Максимально позбавтеся одягу — у разі спливання він буде в буквальному сенсі тягнути вас назад, бо насочиться водою й поважчає на кілька кілограмів. Крім того, він по-зрадницькому чіплятиметься за будь-які виступи. Перші дві-три хвилини вам не буде холодно завдяки потужним викидам адреналіну. Відчинити двері під водою не вийде навіть у Василя Вірастюка — заважатиме тиск води. Відкрити їх вдасться тільки тоді, коли вода заповнить половину салону. Відсутній «молоток для розбивання скла» замініть одним зі стрижнів знімного підголівника.

Ще до «прориву» важливо зорієнтуватися, куди вам потрібно плисти. Річ у тім, що навіть найлінивіша течія за хвилину встигає віднести автомобіль на десяток метрів убік. А під льодом, вкритим снігом, темно навіть у найсонячнішу погоду. Тому відшукайте очима найсвітліше місце в «стелі» — саме воно й буде пролизнем, до якого треба прагнути. Навігаційною підказкою стануть бульбашки повітря, які тягнуться до нього з автомобіля.

Покрокова інструкція: як вибратися з авто, що потрапив у полин. Фото: Drive

Покрокова інструкція: як вибратися з авто, що потрапив у полин. Фото: Drive

7. Вибравшись на світ Божий, повертайтеся на берег за своїми слідами. Перевівши подих, намагайтеся більше не зупинятися — найкраще вас зігріє саме рух. Попросіть очевидців викликати швидку допомогу та службу МНС, поділитися з вами сухим одягом і переодягнутися в натопленому салоні. Якщо переодягнутися немає в що, вичавіть свій одяг і для збереження тепла укутайтеся в поліетилен. Пити гарячий чай можна тільки після того, як переодягнетеся й опинитеся в теплому приміщенні. Гірше, якщо на березі на вас ніхто не чекає — тоді потрібно бігти в напрямку найближчого житла або автомобільної дороги.

Коментарі

Всі новини