Facebook Pixel

Гонка «24 години Ле-Мана»: Габсбург відвойовує Європу

«24 години Ле-Мана»: фото, відео, результати

«24 години Ле-Мана»: фото, відео, результати

Узагалі головна гонка Європи проходить у другий тиждень червня, але через пандемію її вирішили перенести на найбезпечніший час — напередодні 30-річчя незалежності. Але відстрочка — чудовий шанс підготуватися ретельніше. Адже з цього року почав діяти новий технічний регламент гонок на витривалість.

Щоб зробити участь у змаганнях більш простою, дешевшою та захопливою, був розроблений абсолютно новий клас — (HY) Hypercar. Простими словами, він дає змогу будувати боліди, які будуть боротися за перемогу в абсолюті, на основі серійних моделей. Адже глядачам куди цікавіше спостерігати за змаганням не літаків без крил, а, нехай і дрібносерійного, але все ж конвеєра, який можна купити в автосалоні.

У нинішніх 24 heures du Mans взяла участь рекордна кількість екіпажів — 62. Фото: ACO

У нинішніх 24 heures du Mans взяла участь рекордна кількість екіпажів — 62. Фото: ACO

Toyota: регламент — новий, лідер — колишній

Так-так, топової категорії LMP1, яка домінувала в цій дисципліні з 1992 року, більше немає. А ось її найрезультативніший автомобіль сучасності — тут як тут. Нинішня зброя заводської команди Toyota — гіперкар GR010 Hybrid — суть той же TS050 Hybrid, що вигравав три попередніх «Ле-Мана», тільки підігнаний під нову букву регламенту.

Telegram Logo
Alpine бере участь одночасно і в Ф-1, і в гонках на витривалість. Фото: АСО

Alpine бере участь одночасно і в Ф-1, і в гонках на витривалість. Фото: АСО

Alpine: вдома і стіни допомагають

З великою натяжкою єдиним суперником японців можна назвати один-єдиний Alpine A480. Фактично перед нами спортпрототип 4-річної давності Oreca/Rebellion R13. У гонці за вдалого збігу обставин 480-й ще може підтримувати темп лідерів, але через ненажерливість 4,5-літрового V8 буде нещадно програвати японському гібриду на піт-стопах. А піт-стопи в Ле-Мані кожні 10-12 кругів.

Фернандо Алонсо, який переміг тут із Toyota в 2018 і 2019 роках і повернувся цього року у «Формулу-1» у складі Alpine, повернувся в Сарті буквально на один круг. Французькі уболівальники були в захваті, коли він проїхав на формульному боліді Alpine (Renault RS18) по трасі незадовго до старту в складі чотирьох дорожніх «Альпін».

Glickenhaus: Наполеон не з Франції

Єдиними справжніми гіперкарами в добовому марафоні була пара Glickenhaus 007 американської команди Scuderia Cameron Glickenhaus. У 2004 році знаменитий голлівудський продюсер Джеймс Глікенхауз замовив Ferrari та Pininfarina автомобіль своєї мрії — сучасну інтерпретацію леманівського спортпрототипа 60-х Ferrari 330 P3/P4.

Створений на основі серійного Ferrari Enzo ексклюзив і ліг в основу нинішнього гіперкара, під який продюсер створив марку імені себе та має намір тиражувати 007 і в цивільній, і в трековій, і в гоночній версіях. І, зрозуміло, Глікенхаус пообіцяв, що американський автомобіль знову переможе в Ле-Мані вперше з періоду 1966 — 1969 рр., коли Ford GT40 був переможцем.

PRO і AM: найдорожча у світі масовка

Незважаючи на такий короткий грід-лист топової категорії, стартова решітка була як ніколи заповнена. Зазвичай у Ле-Мані допускають плюс-мінус 48 екіпажів, але цього разу їх було рекордно багато: відразу 62 екіпажі чотирьох категорій. Якщо в HY подали заявки всього 5 екіпажів, то в P2 (екс-LMP2), що на щабель нижче, — вже 26. У кузовних класах, PRO (професійні гонщики) і AM (аматори), 8 та 23 учасники відповідно. Настільки коротка стартова решітка профі не може не пригнічувати: ще пару років тому вона була вдвічі більша і саме на неї припадала вища концентрація заводських команд. Наприклад, у 2018-му їх у LM-GTE Pro було шість. А тепер навіть брендів залишилося зовсім мало: по вісім Ferrari 488 GTE Evo і Porsche 911 RSR, пара Chevrolet Corvette C8.R та самотній Aston Martin Vantage AMR.

В обох кузовних класах (PRO і АМ) перемогли екіпажі команди AF Corse на Ferrari 488. Фото: ACO

В обох кузовних класах (PRO і АМ) перемогли екіпажі команди AF Corse на Ferrari 488. Фото: ACO

P2: слов'янський базар

Ще однією несподіванкою нинішнього марафону стало на рідкість багато учасників із сусідніх з Україною країн. У «Ле-Мані» дебютували відразу дві національні збірні — Польщі та Словаччини. Крім того, у великі гонки повернувся Роберт Кубіца — найуспішніший польський пілот. Щоправда, він залучив гроші нафтогіганта Orlen для створення екіпажу під себе в бельгійській команді WRT, що раніше виступала в категорії GT3. Усі наші сусіди були на однаковій техніці — болідах другої категорії Oreca 07 з обов'язковими для P2 двигунами Gibson GK428. Утім, як і більшість (23 екіпажі) учасників марафону.

Московська команда G-Drive Racing, для якої цей «Ле-Ман» був уже восьмий, на цей раз виставила два екіпажі на таких же Oreca 07-Gibson («Аурісами» вони були тільки на папері) і під трьохлітерним прапором — гоночним аналогом олімпійського прапора. Із шести пілотів російський був тільки один. Проте, незважаючи на рекордний бюджет, за всі ці роки команді так і не вдалося жодного разу перемогти в «Ле-Мані» хоча б у своїй категорії.

Зазвичай Porsche перемагає в 24 heures du Mans хоча б в одному з класів. Але не цього разу. Фото: АСО

Зазвичай Porsche перемагає в 24 heures du Mans хоча б в одному з класів. Але не цього разу. Фото: АСО

Королівський подарунок

А ось Кубіца, незважаючи на свій дебют у гонці, ледь не виграв її у своєму класі. Саме улюбленець українських уболівальників Ф-1 став автором головної драми всього марафону: його екіпаж більш ніж упевнено лідирував у класі, але зупинився буквально на останньому колі, коли фініш було вже видно. У результаті він просто подарував перемогу головному конкуренту — іншому екіпажу WRT, до якого входив Фердинанд Габсбург, правнук останнього імператора Австро-Угорщини Карла I та спадкоємець однієї з наймогутніших монарших династій світу. Тріо під трьохлітерним прапором фінішувало 12-м у загальному заліку і 7-м у категорії P2.

А ось захопливої боротьби за перемогу в абсолютному заліку не вийшло. Після того як на 18-й секунді не поділили дорогу Toyota i Glikenhaus, гонка увійшла в більш-менш стабільний ритм. І за відсутності реальних конкурентів «тоети» більше боролися зі своїми проблемами і виграли четвертий марафон поспіль. Але цього разу як ніколи легко й невимушено. Її екіпажі (Камуї Кобаясі, Майк Конвей, Хосе-Марія Лопес і Кадзукі Накадзіма, Себастьєн Буемі, Брендон Хартлі) оформили подвійну перемогу. Французам на Alpine A480 вдалося і не дуже багато програти японцям, і втримати на чималій відстані справжніх «гіпер» — боліди Glickenhaus. Але і американцям є чому радіти: обидва їхні автомобілі проїхали добовий марафон без видимих ускладнень, що вже означає перемогу.

Toyota намагалася виграти «Ле Ман» починаючи з 1985 року. А тепер перемагає в одні ворота. Фото: АСО

Toyota намагалася виграти «Ле Ман» починаючи з 1985 року. А тепер перемагає в одні ворота. Фото: АСО

Дітище кінопродюсера Джеймса Глікенхауза — гіперкар SGC 007. Фото: JEP

Дітище кінопродюсера Джеймса Глікенхауза — гіперкар SGC 007. Фото: JEP


Коментарі

Всі новини